Ruh sağlığınız için hareket edin

Hareketsizliğin başta şişmanlık olmak üzere pek çok bedensel hastalığa yol açtığı biliniyor. Peki hareketsiz kalmanın aynı zamanda kaygıya da yol açtığını biliyor muydunuz?

Ruh sağlığınız için hareket edin
- A +

 


AA'dan Şeyma Tahan'ın haberine göre;  Avustralya'daki Deakin Üniversitesi'nden bilim adamlarının araştırması, hareketsizliğin sadece beden değil, ruh sağlığını da etkileyebildiğini gösterdi.  Bilim adamları, hareketsizlik ve kaygı durumunu konu alan 13 bin 470 kişinin katıldığı 9 araştırmanın sonuçlarını değerlendirdi. 

Değerlendirme sonucunda saatlerce televizyon seyreden ya da bilgisayar ekranı karşısında oturan kişilerin uyku sisteminin bozulduğuna ve bu durumunn metabolizmayı olumsuz yönde etkileyeyerek "tembelliğin" halk arasına karışmayı önlediği ve kaygı bozukluğu gibi ruhsal sorunlara zemin hazırlayabildiği sonucuna vardı. 

Ayrıca bilim adamları, hareketsiz kalınan süre ne kadar uzunsa kaygı riskinin de o kadar arttığına dikkat çekti. Araştırmanın sonuçları "BMC Public Health" dergisinde yayımlandı.

Daha önce yapılan araştırmalar hareketsizliğin diyabet, obezite gibi birçok kronik hastalığa yol açtığını ortaya çıkarmıştı. Amerikalı bilim adamlarının bir araştırması da 3 saatlik zaman diliminde her saat 5 dakika yürümenin kan dolaşımını ve tansiyonu olumlu yönde etkilediğini göstermişti. 

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), formu ve sağlığı korumak için günde 10 bin adım atılmasını öneriyor.

 

Yorum Ekle

İlgili Haberler