Renault Genel Müdürü'nden mesai çağrısı!

Aldıkları maaşlarının iyileştirilmesi talebiyle 10 gündür iş bırakma eylemi yapan Renault çalışanlarının fabrika önünde bekleyişi sürüyor.

Renault Genel Müdürü'nden mesai çağrısı!
- A +

 

Dün akşam saatlerinde çalışanlara hitaben bir açıklama yapan Oyak Renault Genel Müdürü Ales Bratoz ise "Ramazan’dan önce maddi iyileştirme çalışmalarının sonuçları açıklanacaktır. Açıklamalarımız tüm mavi yakalı çalışanlarımızın 25 Mayıs Pazartesi günü 00:00-08:00 vardiyasıyla başlayarak, 3’lü vardiya düzeninde işbaşı yaparak üretime başlaması şartlarına bağlıdır." dedi.

Dakikada ortalama 1 aracın üretildiği Oyak Renault'ta işçilerin eylemi 10'uncu güne girdi. Sıcak havaya rağmen işçilerin fabrika önünde bekleyişi sürüyor. Dün akşam saatlerinde işçilere hitaben bir açıklama yapan Oyak Renault Genel Müdürü Ales Bratoz, mavi yakalı işçilere mesaiye başlama çağrısında bulundu. Genel Müdür'ün açıklaması şöyle: "Bu eylemlerden dolayı işten çıkarılma olmayacak ve idari işlem uygulanmayacak, çalışanlarımızın sendika tercihlerinden dolayı herhangi bir yaptırım olamaz. Bir hafta içerisinde net bin lira tutarında avans niteliğinde destek sağlanacak. Ramazan’dan önce maddi iyileştirme çalışmalarının sonuçları açıklanacaktır. Ayrıca üretim kayıplarının önümüzdeki günlerde yapılacak telafi çalışmalarıyla kapatılması gerekmektedir. Bu açıklamaların geçerliliği, tüm mavi yakalı çalışanlarımızın fabrikayı bugün (dün) saat 20:45’e kadar boşaltmaları ve 25 Mayıs Pazartesi 00:00–08:00 vardiyasıyla başlayarak, 3’lü vardiya düzeninde işbaşı yaparak üretime başlaması şartlarına bağlıdır. Bu durum daha önce karar verilmiş olan performans primi çalışması ile bağlantılı değildir. İş güvenliği, kalite ve üretim miktarı hedeflerinin gerçekleşmesine bağlı olan bu performans primi uygulamaya alınarak, 2015 yılı sonunda ödenecektir. Bu primin tutarı en az net 600 lira olacaktır. Oyak-Renault yönetimi çalışanlarıyla birlikte şirketin geleceğini korumak endişesini duymakta olup siz çalışanlarımızı 25 Mayıs tarihinde işbaşı yaparak üretime başlamaya çağırmaktadır."

Yorum Ekle

İlgili Haberler