PYD Arapları göçe zorluyor

Suriye'nin Haseke ve Tel Abyad kentlerindeki bazı köylerde denetimi ele geçiren PYD'nin Arapları göçe zorladığı bildirildi.

PYD Arapları göçe zorluyor
- A +

 

Suriye'nin Haseke ve Tel Abyad kentlerindeki bazı köylerde denetimi ele geçiren PYD'nin Arapları göçe zorladığı bildirildi.

AA muhabirine konuşan yerel aktivistlerden Ebu Salih el-Telli, PYD güçlerinin Haseke kentinin El-Maşrefa köyü ile Tel Abyad'ın El-Habbal, Melle El-Birho ve Kirman köylerinde kontrolü sağladığını belirterek, "PYDbu köylerdeki Arapları göçe zorluyor. Göç etmeyenleri ise DAEŞ'e yardım ediyor bahanesiyle zorla bölgeden çıkarıyor" dedi.

Kobani ilçesinin güneyinde yer alan Sırrin beldesi çevresinde de PYD güçleri ile DAEŞ arasında şiddetli çatışmaların yaşandığını ifade eden Telli şöyle devam etti:

"Rakka kentinin 35-40 kilometre kuzeyinde yer alan stratejik öneme sahip Ayn İssa beldesi ve çevresinde de taraflar arasında çatışmalar devam ediyor. Beldenin büyük bir bölümü PYD güçlerinin denetiminde. Az bir kısmı ise DAEŞ'in kontrolünde." 

PYD'nin Ayn İssa beldesinin çevresindeki bazı köylere baskınlar düzenleyerek sivil halkı alıkoyduğunu vurgulayan Telli, "PYD'den korkan halk durumu anlatmıyor. İnsan hakları savunucuları ile bir gözlem heyetinin bölgeye gelmesi ve PYD'nin insan hakları ihlallerini tesbit etmesi lazım" diye konuştu.

Yorum Ekle

İlgili Haberler