Putin'in hedefi ABD

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçen hafta İtalyan Corierra Della Sera gazetesine verdiği röportajın devamında Rusya'nın ABD ve Avrupa Birliği ile ilişkileri ve NATO ile Baltık Denizi'nde yaşanan gerginliklere dair çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Putin'in hedefi ABD
- A +

 

 
İtalyan basınına konuşan Putin, Rusya'nın ABD ve NATO'ya karşı tehdit oluşturmadığını söyledi. Putin, 'Dünya haritasında ABD'nin askeri üslerine bakarsanız aramızdaki farkı görürsünüz" dedi

Röportajda Putin'e, Varşova Paktı'ndan ayrılıp şimdi NATO üyeliğine geçen bazı Baltık ülkelerinin kendilerini Rusya'nın tehdidinde hissettiği ve Rusya'nın neden saldırgan hareket ettiği soruldu. Cevap olarak ABD ve NATO'nun dünyadaki askeri faaliyetlerini örnek veren Putin, "NATO ülkeleri, Rusya'dan 10 kat daha fazla askeri harcama yapıyor. ABD'nin askeri harcamaları ise tüm dünya ülkelerininkini geçiyor" dedi.

Rusya'nın sadece Kırgızistan, Tacikistan, Afganistan ve Ermenistan'da terör tehlikesine karşı üs bulundurduğunu ve bunların hiçbir şekilde tehdit unsuru olmadığını söyleyen Putin, "Dünya haritasına bakın ve ABD'nin bütün askeri üslerini işaretleyin. Aramızdaki farkı görürsünüz" ifadesini kullanarak asıl tehdidi ABD'nin oluşturduğunu ima etti. Putin ayrıca, Rusya'nın Sovyet döneminde Atlantik Okyanusu'na yaptığı keşif uçuşlarını bugün sonlandırmasına rağmen ABD uçaklarının sürekli Rus sınırı yakınlarında gezdiğini ve NATO'nun ise Rusya'ya karşı Doğu Avrupa'da askeri altyapı kurmayı sürdürdüğünü hatırlattı. Rusya'nın yıllar önce Küba'daki askeri üssünü kaldırmasına rağmen ABD'nin, Norveç kıyılarına Moskova'yı 17 dakikada vuracak kapasitede füze ekipmanı yerleştirdiğini söyleyen Putin, "Bunlara rağmen bize saldırgan mı diyorsunuz?" dedi. ABD'nin 1972'de Rusya ile imzaladığı Anti Balistik Füze Anlaşması'ndan tek taraflı çekildiğini ifade eden Putin, ABD'nin bu tutumunun uluslararası güvenliği zayıflattığını kendilerine hatırlattıklarını da belirtti.

Yorum Ekle

İlgili Haberler