sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


Putin talimat verdi ordu harekete geçti

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitriy Peskov, NATO'nun Doğu Avrupa'da "stratejik güç dengelerini değiştirmeye yönelik eylemlerinin" Rusya'yı rahatsız ettiğini söyledi. NATO ile gerginlik sürerken, Rusya Devlet Başkanı Putin, Rus ordusunun nükleer envanterine bu yıl 40 yeni kıtalararası ve balistik füzenin katılacağını söyledi.

Putin talimat verdi ordu harekete geçti
- A +

 

Moskova'da basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Peskov, "Devlet Başkanı Putin de dün Rusya'nın kimsenin sınırına yaklaşmadığını, aksine NATO askeri yapısının Rusya sınırına yaklaştığını ve NATO'nun stratejik güç dengelerini değiştirmeye yönelik eylemlerde bulunduğunu söyledi. Bu tabii ki Rusya'yı rahatsız ediyor" dedi.
Peskov, bu gelişmelerin Rusya'yı kendi güvenliği ve çıkarlarını korumak adına bazı önlemler almak zorunda bıraktığını ifade ederek, bu adımların cevap niteliği taşıyacağını kaydetti.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in "Putin'in nükleer söylem kullandığı" yönündeki açıklamalarını da değerlendiren Peskov, "Putin, stratejik güvenlik alanında Rusya'nın tutumunu oldukça iyi açıklıyor. Nükleer silahların caydırıcı gücünü kimse tartışmaz" diye konuştu.

Peskov, son dönemde Batı ülkelerinde Soğuk Savaş söylemlerin yeniden gündeme geldiğini belirterek, "Rusya gerilimlerin tarafı olmamıştır. Biz aksine ortaklarımızla yapıcı ve karşılıklı yarara dayanan işbirliği arıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Amerikan medyasında yer alan haberlere göre, ülkenin üst düzey yetkilileri, Rusya'nın Avrupa'daki “saldırganlığını" caydırmak ve nükleer füze denemesinde bulunduğu iddialarına karşı Pentagon'un bazı Doğu Avrupa ve Baltık ülkelerine aralarında 500 ila 5 bin 500 kilometre menzilli karadan fırlatılan füzeler dahil ağır silahlar ve asker konuşlandırmayı önerdiğini yazmıştı.

RUSYA'DAN FÜZE HAMLESİ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus ordusunun nükleer envanterine bu yıl 40 yeni kıtalararası ve balistik füzenin katılacağını söyledi.

Moskova'da düzenlenen Uluslararası Askeri Teknoloji Fuarı Armiya 2015'in açılış töreninde konuşan Putin, eskiden olduğu gibi askeri güçlerinin gelişmesine büyük önem vereceklerini ifade etti. Putin, "Bu sene nükleer envantere her türlü hava savunma sistemini aşabilecek 40 yeni balistik ve kıtalararası füze katılacak" dedi. Ordunun kullandığı silahların yenilenmesi programının belirlenen takvime uygun işlediğini dile getiren Putin, 2020 yılında Rus ordusunda yüzde 70 oranında yeni nesil silahların kullanılacağını kaydetti. Putin, ayrıca, "batı stratejik yönünü" kontrol edecek yeni radar sisteminin gelecek aylarda test edilmeye başlanacağını aktardı ve benzer sistemin doğu yönünde de kurulacağını belirtti. Moskova'da başlayan "Armiya 2015" fuarı 19 Haziran'a kadar devam edecek.

Yorum Ekle

İlgili Haberler