PKK ile çatışmanın ardından...

Irak'ın dağlık kesimlerinde, PKK ile İKDP arasında "mevzi kapma" nedeniyle çıkan çatışmada ölen peşmergenin cenazesi Erbil'e getirilerek toprağa verildi.

PKK ile çatışmanın ardından...
- A +

 

Dün Keleşin'deki çatışmada hayatını yitiren Kadir Kerim'in (40) cenazesi, Sabah erken saatlerde bölgeden alınarak Erbil'e getirildi. İKDP'lilerin yaşadığı Baherka nahiyesine bağlı Cejneka Kampı'na getirilen Kerim'in cenazesi aralarında kadınlarında olduğu bir peşmerge grubu tarafından karşılandı.

Kerim'in cenazesi, evinin önünde bir süre bekletildikten sonra toprağa verilmek üzere kamp mezarlığına götürüldü. Burada kılınan cenaze namazının ardından gerçekleştirilen tören eşliğinde toprağa verildi. Cenaze töreni sırasında Kerim'in yakınları fenalık geçirdi.

Kerim'in oğlu Kadir, kardeşler arası savaşın zamanı olmadığını belirtti, "En çok üzüldüğüm nokta babamın bir Kürt tarafından öldürülmesidir. Eğer başka birileri tarafından öldürülmüş olsaydı belki daha az üzülürdüm. Ama onun canına kardeşleri kıydı. Bu yüzden üzüntüm büyük" dedi.

İKDP Siyasi Büro Üyesi Miro Aliyar, AA muhabirine yaptığı açıklamada partilerinin uzun yıllardır İran'daki Kürtlere hizmet ettiğini ve bu yolda çok kayıp verdiklerini bildirdi. Bu ölümlerin özgür bir ülkede yaşamak için yaşandığını savunan Aliyar, "Acı çekmemize sebep olan şey, arkadaşımızın Kürt biri tarafından şehit edilmesidir. Bu içimizi yakıyor. Yaşanan bu meseleyi sert bir şekilde kınıyoruz. Kardeşin kardeşi öldürmesine karşı olduğumuzu bir kez daha belirtiyoruz" diye konuştu.

Partilerinin, PKK'nın şu an sahiplendiği dağlarda yıllarca İran ile savaştığını dile getiren Aliyar, şöyle konuştu:

"1981 yılında dağları bıraktığımız PKK, şu an bizim oraya gitmemize izin vermiyor. Bunu anlamıyoruz ve kabul etmiyoruz. PKK'nın şu an izin vermediği dağlar bizim bölgemizdir. PKK, o dağların üzerinde hak iddia edemez. Bıraksın herkes o bölgeleri rahatlıkla kullanabilsin. Biz tarihten ders almış bir parti olarak kardeş savaşına karşıyız."

Kandil Dağı'nın Keleşin bölgesindeki çatışmada, İKDP'li 2 peşmergenin hayatını kaybettiği belirtilmişti.

Yorum Ekle

İlgili Haberler