Piyasa kayıplarını telafi ediyor

Piyasalar seçimin ardından yaşanan ilk şok hareketinin ardından kayıplarını büyük ölçüde telafi etti. Haftaya yüzde 8.1 ekside başlayan borsa haftayı yüzde 1.72 ekside tamamlarken, 2.81 sınırına dayanan kur 2.69`a kadar gevşedi.

Piyasa kayıplarını telafi ediyor
- A +

 

Piyasalar seçimin ardından yaşanan ilk şok hareketinin ardından kayıplarını büyük ölçüde telafi etti. Seçim öncesi son işlem gününü 81.943 seviyesinden kapattıktan sonar geçen haftaya yüzde 8’in üzerinde ekside başlayan borsa, tekrar yükselişe geçti. Borsa haftyayı yüzde 1.72 negatifte 80.532 puandan kapadı.

DOLAR 2.69'A KADAR GERİLEDİ

Seçim öncesindeki son işlem gününde 2.6574 seviyesinden kapanan dolar/TL ise pazartesi günü 2.8092’ye çıkarak zirve yaptıktan sonra Cumhur Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamaları ve siyasilerden gelen mesajların koalisyon hükümeti beklentisini artırmasıyla düşüşe geçti. Yurt dışı verilerinin de desteğiyle 2.70’in altına sarkan kur haftayı 2.7212 seviyelerinden tamamladı.

Dolar şu saatlerde uluslararası piyasalarda 2.7161 seviyesinden işlem görüyor.

KOALİSYON POZİTİF, ERKEN SEÇİM NEGATİF SENARYO!

Konuya ilişkin UZMANPARA’ya değerlendirmede bulunan ALB Forex Analisti ve UZMANPARA yazarı Enver Erkan, koalisyonun seçim öncesinde negatif senaryo olduğunu fakat şimdi pozitif senaryoya evrildiğini söyledi.

Erken seçimin ise negatif senaryo haline geldiğine dikkati çeken Erkan “Bundan sonra koalisyon umudunu artıran her mesaj olumlu fiyatlanacak. Dün endeks Erdoğan'ın önceki gün yaptığı açıklamalarının ardından ilk seansta alıcılıydı. Ancak ikinci seansta satışlar gözlendi. Yeni hükümete ilişkin süreç netleşinceye kadar endekste anlamlı bir toparlanma zor. Kısa vadeli rahatlamalar olsa da, belirsizlik tam olarak ortadan kalkmadıkça, bugün olduğu gibi belli seviyelere gelindikçe satışlar gözlenecektir” dedi.

EN ÇOK KAZANDIRAN ve KAYBETTİRENLER...

BIST 100 endeksinin haftalık bazdaki eğilimi incelendiğinde cuma günü günlük bazda yüzde 0,39 oranında satışlarla karşılaşan endeksin, haftalık bazda da yüzde 1,72 negatif kapanış gerçekleştirdiğini kaydeden Erkan “Seçim sonrasında ilk açılışta endeks, önceki kapanışına göre yüzde 8,15 satıcılıydı.

BIST 100 endeksinde önceki hafta kapanışlına göre haftalık bazda en çok yükselen 5 hisse; Global Yatırım Holding, Koza Madencilik, Tat Gıda, İpek Doğal Enerji ve Afyon Çimento olurken; en çok değer kaybeden 5 hisse ise İhlas Holding, Galatasaray Sportif, Doğuş Otomotiv, Tümosan Motor ve Traktör Sanayii ve Emlak Konut GYO oldular” diye konuştu.

ILIMLI AÇIKLAMALAR DOLARIN ATEŞİNİ DÜŞÜRDÜ

Erkan, dolar kuruna ilişkin ise şunları söyledi: “Dolar kuruna baktığında ise Seçimden sonraki ilk gün 2,8092 ile tarihi zirve yapan dolar kuru sonrasında siyasi kanattan gelen ılımlı açıklamalar ve hükümetin kurulması gerekliliğine dair mesajlar ile Perşembe günü 2,6978 seviyesini gördü. Haftalık kapanış ise Cuma günü gelen alımlarla birlikte 2,7212 seviyesinde gerçekleşti.”

İlgili Haberler