Pazaryeri çatısına dev proje!

Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Yıldırımbeyazıt kapalı semt pazar yeri çatısına güneş enerjisi santrali kurulacağını, burada üretilecek elektrik enerjisinin, pazar yerinin ısıtma ve aydınlatmasında kullanılacağını bildirdi.

Pazaryeri çatısına dev proje!
- A +

 

Güneş enerjisi santralinin bir pazar yerindeki uygulanmasının ilk örneğini, Yıldırım Beyazıt Mahallesi'ndeki pazar yerinde gerçekleştirdiklerini belirten Başkan Memduh Büyükkılıç, belediye olarak tüm sosyal ve spor tesisleri, zabıta ve atölye binalarında uygulamanın yaygınlaştırılacağını kaydetti.

Büyükkılıç, güneşten elektrik enerjisi üreterek ekonomiye katkı, belediyenin bütçesine de ek gelir sağlanacağını belirterek, ''Melikgazi Belediyesi olarak enerji tasarrufuna ve doğal kaynakların kullanımına büyük önem veriyoruz. Özellikle dışarıdan satın alınan enerjinin ülke ekonomisi içerisinde ne kadar büyük payının olduğunu biliyoruz. Bu nedenle güneş ve rüzgar enerjileri gibi enerji üretimlerinin yaygınlaşmasını istiyoruz. Melikgazi Belediyesi olarak ilk kez abdesthanelerde güneş enerjisi ile sıcak su kullanımını sağladık. Şimdi de Yıldırım Beyazıt pazar yerinde güneşten aydınlatma ve ısınma için elektrik enerjisi elde edeceğiz. Böylece pazar yerinde kullanılan elektrikten tasarruf ederek belediye bütçesine katkı sağlayacağız. İlk etapta 756 kilovatlık bir güneş enerjisi santrali kurulacak. Bunun için beton trafo inşasına başlandı. Bilindiği üzere Melikgazi Belediyesi semt pazar yerleri çok amaçlı kullanılmaktadır. Haftanın bir günü semt pazar yeri olarak kullanılan bu yerler, haftanın diğer günlerinde otopark, basketbol alanı, toplantı yerleri ve kurban kesim yeri olarak kullanılmaktadır. Yıldırım Beyazıt pazar yerinin güneş enerjisi ile aydınlatma çalışması bu yıl içerisinde hizmete sunulacak" ifadelerini kullandı.

Yorum Ekle

İlgili Haberler