Papa uçakta koka çayı içti

Güney Amerika turu için Bolivya’ya giden Papa Francis yükseklik farkından etkilenmemek için koka yaprağı çayı içti.

Papa uçakta koka çayı içti
- A +

 

78 yaşındaki Papa Francis Bolivya’daki dünyanın en yüksek havaalanına inmeden önce kendisine ikram edilen ve trimate denen çayı içti. Trimate yükseklikten kaynaklanan rahatsızlıklara iyi geldiği için uçaktaki gazetecilere de ikram edildi. Böylelikle Papa Francis koka çayı içen 3. Papa oldu
 

Uçağın hosteslerinden birisi Papa’nın içeceğinin Trimate olarak bilindiğini ve yapımında anason, papatya ve koka yaprağının kullanıldığını belirtti. Papa’nın uçaktan inerken herhangi bir problem yaşamadığı görüldü.

Çayın içindeki ‘koka’ kokainin ham maddesi olarak bilinse de Bolivya’nın Andean bölgesindeki insanların yüzyıllardır koka yaprağı çiğnediği ya da bu yapraktan yapılan çayı tedavi amaçlı içtikleri biliniyor.

Papa Güney Amerika ziyaretinde Latin Amerika’nın en fakir ülkelerini ziyaret edecek.

Bolivyalı bir bakan ise Papa’nın ziyaretinden 10 gün önce hükümet yetkililerine koka yaprağı çiğnemek istediğini bildirdiğini söyledi.

Koka çiftçi hareketi başkanı da olan Bolivya Devlet Başkanı Morales, kokanın uyuşturucu olmadığını savunuyor
 

Deniz seviyesinden 4 bin metre yüksekte olan La Paz Havaalanı’na ‘yüksek olan’ anlamında ‘El Alto’ deniyor.

Koka bitkisinin uyuşturucu yapımında kullanılması yüzünden 1961 yılında BM kongresi tarafından kullanımı yasaklanmıştı. Ancak Bolivya’nın adeta simgesi halinde olan koka, aynı zamanda koka çiftçi hareketinin de başkanı olan Başkan Eva Morales dahil tüm yerel halk tarafından kutsal sayılıyor.

Yorum Ekle

İlgili Haberler