Özgecan davası ertelendi

Mersin’de vahşice öldürülen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın öldürülmesiyle ilgili haklarında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen tutuklu 3 sanığın yargılandığı dava 9 Eylül tarihine ertelendi.

Özgecan davası ertelendi
- A +

 

Öldürülen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'la ilgili Tarsus Adliyesi Konferans Salonu’nda bugün ilk kez hakim karşına çıkan tutuklu 3 sanığın yargılandığı dava 9 Eylül Çarşamba gününe ertelendi. 

SANIKLARIN TUTUKLULUK HALLERİNİN DEVAMINA KARAR VERİLDİ

 Mersin’in Tarsus ilçesinde Özgecan Aslan’ın vahşice öldürülmesi ile ilgili dava 3 sanığın tutukluluk hallerinin devamına karar verildi.
Tarsus 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün ilk duruşması görülen Özgecan Aslan ile ilgili dava, 9 Eylül 2015 tarihine ertelendi. Mahkeme heyeti, katil zanlıları Suphi Altındöken, babası Necmettin Altındöken ve arkadaşı Fatih Gökçe’nin tutukluluk hallerinin devam etmesine karar verdi. Ayrıca Sanık Fatih Gökçe’nin de Özgecan’a cinsel saldırıda bulunduğu iddiasıyla Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulması kararlaştırıldı.
 

ÖZGECAN DAVASINDA SANIKLAR BİRBİRLERİNİ SUÇLADI

Mersin’in Tarsus ilçesinde vahşice öldürülen Özgecan Aslan davasında ilk duruşmada 3 sanığın da tutukluluk hallerinin devamına karar verilerek, dava 9 Eylül tarihine ertelendi. Duruşmada sanıklar Suphi Altındöken ve Fatih Gökçe birbirlerini suçlarken, baba Necmettin Altındöken için avukatı tahliye istedi.
Tarsus 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün ilk duruşması yapılan Özgecan Aslan davasında, öğle arasının ardından ilk olarak baba Necmettin Altındöken’in ifadesi alındı. İfadesi sırasında sık sık ağlayan ve asgari ücretle çalıştığını söyleyen Altındöken’e kızan mahkeme başkanı, anlattıklarının olayla ilgisi olmadığını söyledi. Olaydan hiç haberi olmadığını ve Özgecan’ın cesedini olay anında hiç görmediğini söyleyen baba, jandarmadaki ifadesini de kabul etmediğini belirtti.

Sanık Fatih Gökçe de Suphi Altındöken’in duruşmadaki ifadesini kabul etmeyerek, Özgecan’ı olay anında araç içinde de görmediğini ifade ederek, Suphi’yi suçladı. O akşam yaşananları soğukkanlı bir şekilde tüm ayrıntılarıyla anlatan Gökçe, hem Suphi’yi hem babasını polise gitmeleri yönünde sürekli uyardığını iddia etti. Özgecan’ın cesedini yakmadığını, yakılma anını da görmediğini söyleyen sanık Gökçe’nin ifadesi sırasında sanık Suphi Altındöken’in gülümsemesi üzerine mahkeme başkanı, “Bir sıkıntın mı var? Rahatsızlığın mı var?” diye sordu. Suphi’nin hayır demesi üzerine “O zaman neden gülüyorsun” diyerek tepki gösterdi.

Duruşmada her üç sanık da müşteki avukatları tarafından çapraz sorguya alındı. Çapraz sorgu sırasında hem Suphi Altındöken hem de Fatih Gökçe cesedi kendilerinin yakmadığını söylediler. Suphi Altındöken, “Benim hiçbir kötü niyetim yoktur. Hastaneye götürmemize Fatih engel oldu” dedi.
Müşteki avukatları, her üç sanığa da Özgecan’ın yanmış cesedini göstererek, üçünün de fotoğrafa bakmasını istediler. Avukatların cinsel saldırıya yönelik sorularına ise Suphi Altındöken, “Ben yapmadım. Her şeyin, çocuğumun üstüne yemin ederim. Eğer o maksatla dokunduysam Allah çocuğumu bana bağışlamasın” dedi. Öte yandan, duruşmada SAGBİS (Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi) aracılığıyla Adana Adliyesi’nde dinlenen Suphi Altındöken’in eşi Neslihan Altındöken de ifadesinde olayla ilgili hiçbir bilgisi olmadığını, sadece kavga olarak bildiğini söyledi. Gerçeği jandarmada ifadesini verdikten sonra öğrendiğini belirten Neslihan Altındöken, “Çok üzgünüm. Evliliğimizde son 6 yıl boyunca sürekli şiddete uğradım. Sürekli darp gördüm. Ben de mağdurum. Sürekli sorunlu bir evliliğimiz vardı. Ama bir çocuğumuz olduğu için sürekli sustum. 6 yıl çok çektim. 6 yıl içerisinde başka kadınlarla ilişkisi oldu. Mesajlarından ve sosyal medyadan gördüm” diye konuştu.

Tanık Osman Taş ise Fatih Gökçe ile iyi arkadaş olduklarını, Suphi Altındöken’i hiç tanımadığını, olay akşamı da görmediğini, sadece kendisinden istenen 5 TL’lik benzini götürüp Fatih’e verdiğini anlattı.
Duruşmada, müşteki avukatları okunan belgelere ve beyanlara karşı süre talebinde bulunarak, tutukluluğun devamını istediler. Savcı ise baroların ve kadın derneklerinin suçtan doğrudan zarar görmedikleri için davaya katılma taleplerinin reddine karar verilmesini istedi. Necmettin Altındöken’in avukatı, müvekkilinin sadece babalık görevini yaptığını belirterek tahliyesini talep ederken, diğer sanık avukatları da süre talebinde bulundular. Duruşmada müşteki avukatları, sanık Suphi Altındöken’in duruşmadaki ifadesinde Fatih Gökçe’nin de Özgecan’a cinsel saldırıda bulunduğunu iddia ettiğini hatırlatarak, kovuşturmanın bu yönde devam etmesi için ek iddianame istediler. Savcı, bu talep üzerine cinsel saldırı suçu açısından Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmasını ve sanıkların tutukluluk hallerinin devamını istedi. Mahkeme heyeti de Fatih Gökçe ile ilgili talebi kabul ederek, sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar vererek, duruşmayı 9 Eylül 2015 tarihine erteledi. Mahkeme başkanı ayrıca her 3 sanığın bulunduğu yerde SEGBİS aracılığıyla ifade vermelerine karar verdi. Avukatlar ise bu karara tepki gösterdi. 

Yorum Ekle

İlgili Haberler