Reklamı AçReklamı Kapat

Otomotiv bayilerine rekor ceza

İspanya Rekabet Kurulu, otomotiv sektöründeki 95 araç satış bayisi ve 4 derneğe haksız rekabete sebep oldukları gerekçesiyle 41 milyon euro para cezası verdi.

Otomotiv bayilerine rekor ceza
- A +

 

 İspanya Rekabet Kurulu, 2013 Eylül ayında açılan bir soruşturma sonrasında aralarında gizlice anlaşıp sabit fiyat belirleyerek haksız rekabete neden oldukları gerekçesiyle 95'i satış bayisi, 4'ü dernek olmak üzere, 99 işletme ve kuruma 41 milyon 130 bin euro para cezası verildiğini duyurdu. 

Haksız rekabete neden olarak, otomotiv sektöründe kartel oluşturmak
suçlamasıyla başlatılan soruşturmanın tamamlanmasın ardından Rekabet Kurulundan yapılan yazılı açıklamada, 2006-2013 yılları arasında Audi, Volkswagen ve Seat marka araçların satışında aralarında anlaştıkları belirlenen 99 işletme ve kurumun gizli bir şekilde ticari şartları, en düşük indirimleri ve en yüksek satış bedellerini aralarında belirlediklerinin tespit edildiğini bildirdi. 

En yüksek ceza 2 milyon 873 bin euro ile Madrid'deki bir araç satış bayisine verilirken, toplamda 41 milyon 130 bin euroluk ceza, İspanya'da şuana kadar otomotiv sektöründe verilen en yüksek ceza oldu.

İlgili Haberler