Obama IŞİD için ekibi topladı

ABD Başkanı Barack Obama, IŞİD ile mücadelenin ele alındığı ve 35 yetkilinin katıldığı toplantı sonrası açıklamalarda bulundu.

Obama IŞİD için ekibi topladı
- A +

 


Toplantıya katılanlar arasında, Savunma Bakanı Ashton Carter, Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice ile ABD Merkezi Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Lloyd Austin'ın da vardı
 

ABD Başkanı Barack Obama, ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'da ulusal güvenlik ekibiyle IŞİD ile mücadeleyi ele alan bir toplantı yaptı.

Ulusal güvenlik ekibinden toplam 35 yetkilinin katıldığı toplantı sonrası açıklamalarda bulunan Obama, Arap ortaklarının da aralarında bulunduğu 60'ı aşkın ulusun IŞİD ile mücadelede bir araya geldiğini hatırlattı.

Obama, ulusal güvenlik ekibiyle bugün örgüte yönelik stratejilerinde nelerin işlediğini ve daha iyi neleri yapabileceklerini ele aldıklarını kaydetti.

Obama, örgütle mücadelenin kısa süreli olmayacağını daha önce de dile getirdiklerini belirterek, "Bu uzun dönemli bir kampanya. IŞİD fırsatçı ve atik. Suriye ve Irak'ta kırsal kesimlerin de bulunduğu birçok yerde masum sivil halkın aralarında mevzilenmiş durumdalar. Onların kökünü kazımak zaman alacak" diye konuştu.

"PÜSKÜRTÜLEBİLECEĞİNİ GÖRDÜK"

Örgütün zayıflatılıp yok edilmesi noktasında asıl işin koalisyon güçlerinin havadan destek ve eğitim katkısı sunduğu yerel güçlere düştüğüne işaret eden Obama, Irak'ta Ramadi'ye Suriye'de de ülkenin kuzeyine bakıldığında askeri mücadelelerde ilerlemenin yanında zaman zaman gerilemenin de yaşanabileceğinin görüleceğini hatırlattı.

Obama, 5 binden fazla hava saldırısıyla örgütün binlerce savaşçısının öldürüldüğünü, mevzilerinin, teçhizatlarının ve eğitim kamplarının yok edildiğini anlatarak, "Son yıla baktığımızda, sahada etkili bir partnere sahip olduğumuzda IŞİD'in püskürtülebileceğini gördük" ifadesini kullandı.

Bu noktada Musul barajı, Sincar dağları ve Tikrit'te yenilgiye uğrayan DAEŞ'in Irak'ta ele geçirdiği alanların bir kısmını kaybettiği bilgisini veren Obama, Suriye'de de örgütün Kobani, Tel Abyad, Rakka gibi kentlerde, ülkenin kuzeyinde kayıplar verdiğine vurgu yaptı. Obama, "Dolayısıyla tüm bunlar IŞİD'in stratejik zayıflığının bir gerçek olduğunu bizlere hatırlatıyor" dedi.

"PEŞİNDE OLACAĞIZ"

Örgütün hava gücü bulunmadığını, hiçbir ulus tarafından desteklenmediği ve kendi savaşçılarını infaz ettiğini vurgulayan Obama, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kısacası IŞİD'in hem Suriye'de hem de Irak'ta son dönemdeki kayıpları örgütün yenilebileceğini ve yenileceğini kanıtlıyor. Doğrusu IŞİD'in Suriye'deki üslerine yönelik saldırılarımızı yoğunlaştırıyoruz. Hava saldırılarımız operasyonlarına kaynak oluşturan petrol tesislerini hedef almayı sürdürecek. Suriye'de IŞİD'in liderliğinin ve tesislerinin peşinde olmayı sürdüreceğiz."

ESAD'IN OLMADIĞI BİR HÜKÜMET

"Suriye'de ılımlı muhaliflerin eğitilip donatılmasına yönelik daha fazla şeyler yapmamız gerektiğini ekibime açıkça ilettim" diyen Obama, iç savaşı sona erdirecek ve halkı IŞİD'e karşı birleştirecek tek yolun Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'in yer almadığı yeni bir hükümeti kuracak kapsayıcı siyasi geçişin olduğunu kaydetti.

Yorum Ekle

İlgili Haberler