O tablo incelenecek

YALOVA'da geçen cumartesi günü polisin düzenlediği operasyonda ele geçirilen ve ünlü Fransız ressam Paul Cezanne’ye ait olduğu öne sürülen tablonun orijinal olup olmadığını incelemek için komisyon kurulacağı bildirildi. İfadeleri aldıktan sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan 3 şüphelinin, tabloyu yurt dışındaki arkadaşlarından temin ettiklerini söyledikleri öğrenildi.

O tablo incelenecek
- A +

 

İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, iki gün önce Yalova’da tarihi eser niteliği taşıyan bir tablonun satılacağı bilgisine ulaştı. Ekipler, Bursa’dan gelen Bursa plakalı bir araçta yağlıboya bir tablo ele geçirdi. Tablonun, Fransız ressam Paul Cezanne'ın 1896 yılında yaptığı 'İtalyan Genç Kız' adlı eser olduğu iddia edildi.

Araçta bulunan 46 yaşındaki C.A., 40 yaşındaki A.A. ve 45 yaşındaki V.Y. hakkında 'Tabiat ve kültür varlıkları kaçakçılığı yapmak' suçundan işlem yapıldı. Yalova Emniyeti’nde sorgulamaları yapılan 3 şüpheli çıkarıldıkları nöbetçi mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Şüphelilerin verdikleri ifadede, tabloyu yurt dışından arkadaşlarından temin ettiklerini söyledikleri öğrenildi.

Bu arada, ele geçirilen tablonun, ünlü Fransız Ressam Paul Cezanne’a ait orijinal bir eser olup olmadığının tespit edilmesi amacıyla Bursa Müze Müdürlüğü’ne gönderileceği ve burada uzmanlardan oluşan bir komisyon tarafından inceleneceği bildirildi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler