O şirketler özelleştiriliyor

29 HES ve doğalgaz elektrik üretim santrali ile TP Petrol Dağıtım AŞ ve TEMSAN özelleştirme programına alındı.

O şirketler özelleştiriliyor
- A +

 

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan Özelleştirme Yüksek Kurulu kararına göre, EÜAŞ'a ait Hopa Termik Santrali, Bursa Doğalgaz Santrali ve Aliağa Kombine Çevrim ve Gaz Türbinleri (Aliağa KÇGT) Santrali ile Kesikköprü, Derbent, Çamlıgöze, Köklüce, Almus ve Yenice, Adıgüzel, Kemer, Karacaören 1 ve 2, Kepez 2, Manavgat, Fethiye, Kadıncık 1 ve 2, Doğankent, Kürtün, Torul, Seyhan 1, Seyhan 2, Yüreğir, Kılavuzlu, Menzelet, Tortum, Çamlıca 1 ve Şanlıurfa Hidroelektrik Santralleri ile bu santraller tarafından kullanılan taşınmazlar özelleştirme kapsam ve programına alındı.

ARALARINDA TÜRK PETROL VE TEMSAN DA VAR

Santraller varlık veya işletme hakkının verilmesi yöntemi ile özelleştirilecek. Kararla ayrıca, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'na (TPAO) bağlı TP Petrol Dağıtım AŞ'de bulunan kamuya ait hisseler ile TEMSAN'ın Hazineye ait yüzde 100 oranındaki hissenin özelleştirme kapsam ve programına alınmasına karar verildi.

2020'YE KADAR TAMAMLANACAK

Her iki kurum da satışın blok satış, halka arz, varlık satışı veya kiralama yönteminin uygulanması suretiyle özelleştirilecek. Kuruluşların özelleştirme işlemleri 31 Aralık 2020 tarihine kadar tamamlanacak.

İlgili Haberler