O para bugünden itibaren hesaplara yatacak!

Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, Soma'daki maden faciasının ardından işten çıkarılan işçilerin TMSF tarafından ödenecek tazminat alacaklarının ilk taksidinin Perşembe itibarıyla hesaplarına geçmesinin kararlaştırıldığını bildirdi.

O para bugünden itibaren hesaplara yatacak!
- A +

 

Vali Bektaş, yaptığı açıklamada, Soma'da işlerine son verilen işçilerin bugüne kadar maaşlarıyla ilgili gerekli ödemelerin yapıldığını belirtti.

İşçilerin kıdem tazminatlarının bir an önce ödenmesi için Manisa milletvekilleriyle gayret sarf ettiklerini dile getiren Bektaş, şöyle konuştu:

"Nihayet iş bir esasa bağlandı, planlama yapıldı ve TMSF tarafından işçilerimizin kıdem tazminatı alacaklarının ilk taksitlerinin Perşembe günü itibarıyla hesaplarına geçmesi kararlaştırıldı. Bu işçilerimizin mağduriyetlerinin giderilmesi açısından önemli ve sevindirici bir gelişme. Asıl gayretimiz, madende çalışmak zorunda olan işçilerimizin kalıcı işlere kavuşmasını sağlamaktır. Buna yönelik gayretler devam ediyor. Açık ocaklarda mesai saatinin azaltılmasından dolayı bir kısım ilave istihdam ile bu işçilerin bir kısmı iş buldu. Kapalı olan diğer iki ocak açılıp oralarda çalışma sağlandı ve bir kısım istihdam temin edildi. Ayrıca termik santral yapılması gündemde. Devreye girdiğinde de orada önemli sayıda işçinin istihdamı söz konusu olacak."

Vali Bektaş, bölgede yeni maden ocaklarının açılacağına işaret ederek, "Belki makul süre sonra kaza olan ocağın da açılması gündeme gelecek. Yani orada bir istihdam açığı oluşmuştu, bu açık bir şekilde kapatılacak. O zamana kadar da kıdem tazminatları ve işsizlik sigortalarıyla işçilerimizin mağdur olması önlenmiş oluyor" diye konuştu.

Uzun vadede Soma'da daha büyük projelerin hayata geçirileceğini vurgulayan Bektaş, "Soma'da büyük bir sanayi ve ticaret merkezi planlaması yapıyoruz. Bunu gerçekleştirebilirsek hem Soma'daki işçilerimiz madene mahkum olmaktan çıkacak hem de Soma ekonomisi ciddi anlamda çeşitlenmiş olacak. Çok yönlü çalışmalarımız devam ediyor" bilgisini aktardı.

İlgili Haberler