Nestle'deki eylemler 11 ayı geride bıraktı

Bursa’nın Karacabey ilçesinde Nestle işçilerinin haksız yere işten çıkarıldıkları gerekçesiyle başlattıkları eyle 11 ayı geride bıraktı.

Nestle'deki eylemler 11 ayı geride bıraktı
- A +

 

Karacabey Nestle Fabrikası’nda Tek-Gıda İş Sendikası üyesi 23 işçinin işten atılması sonrası başlayan eylemler, açlık greviyle devam etti. İşçiler, bir haftalık açlık grevini de önceki gün sonlandırdı. Tek Gıda İş Sendikası Genel Başkan Danışmanı ve Bursa Örgütlenme Sorumlusu Suat Karlıkaya, Nestle’ye Pazartesi gününe kadar süre tanıdıklarını, bu süre zarfında işçilerin işe iade edilmemeleri halinde artık oturarak eylem yapmayacaklarını, tepkilerini daha da çok yükselteceklerini duyurdu.

Tek-Gıda İş Sendikası'nın basın açıklamasına Gönül Avil başkanlığındaki Cumhuriyet Halk Partisi Karacabey İlçe Örgütü, Ahmet Aygün Ata başkanlığındaki Vatan Partisi İlçe Örgütü ve milletvekili adayları, Atatürkçü Düşünce Derneği Karacabey Şubesi yöneticileri, Bursa’daki bazı odaların başkan ve yöneticileri ile diğer sendikalar da destek verdi.

Basın bildirisini okuyan Tek-Gıda İş Sendikası Genel Teşkilatlanma Sekreteri İbrahim Ören, işten çıkartılan işçilerin yeniden işe iade edilmesini istediklerini söyledi. Ören, şunları dile getirdi: “Yaklaşık 11 aydır süren bir ekmek mücadelesinde Nestle’den haksız yere atılan işçi kardeşlerimizin burada uğradığı haksızlığın telafi edilmesini istiyoruz. Artık haksız yere işten atılmalara ‘dur’ demenin vaktidir, artık bu ülkede emek ve alın terinin o kadar ucuz olmadığını anlatmanın ve birleşmenin vaktidir. Bu sürecin bugüne kadar gelen bölümünde hep barışçıl olmaya ve 23 arkadaşımızla devam etmeye özen gösterdik. Ancak, eylemsellikte artık yanımızda eşlerimiz, çocuklarımız, annelerimiz, babalarımız ve tüm emek dostlarımız olacak. Yani herkese çağrı yapacağız. Artık bizim beklemeye tahammülümüz kalmadı. Aylardır söylediğimiz şeyi son olarak haykırıyoruz; 1 Temmuz günü İş Kanunu’nun 25/2 maddesinde, ortada disiplin kararı yokken, savunmalarını bile almadan çıkarttığınız işçi arkadaşlarımızı ne sebeple işten çıkarttığınızı açıklayın ya da ‘bir hata yaptık’ diyorsanız bu arkadaşlarımızı bir an önce işbaşı yaptırın. Aksi bir karar durumunda önümüzdeki Pazartesi günü itibarı ile artık oturmayacağımızı bildirmek isteriz.”

Yorum Ekle

İlgili Haberler