"Müzakerelerde anlaşma olmazsa..."

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, İran ile yürütülen nükleer müzakerelerde 7 Temmuz'a kadar anlaşmaya varılamaması halinde masayı terk edeceklerini söyledi.

"Müzakerelerde anlaşma olmazsa..."
- A +

 

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Avusturya'nın başkenti Viyana'da nükleer müzakerelerin yürütüldüğü Coburg Otel'in önünde basın toplantısı düzenledi.

Bazı medya organlarında müzakerelerle ilgili spekülasyonların yapıldığını ve bu nedenle açıklama yapma ihtiyacı doğduğunu belirten Kerry, samimi ilerleme kaydettiklerini ancak halen anlaşmaya ulaşma noktasında olmadıklarını ifade etti. Kerry, "Henüz ihtiyacımız olan noktada değiliz. Çok zor sorunlar var" dedi.

Anlaşmaya hiç bu kadar yakın olmadıklarını kaydeden Kerry, çözülemeyen sorunlar nedeniyle müzakerelerin her iki yöne de gidebileceğini vurguladı. Kerry, "Şimdi, anlaşmaya yaklaşıp yaklaşamayacağımızı görme zamanı" ifadesini kullandı.

ABD'nin herhangi bir anlaşma değil, iyi bir anlaşmadan yana olduğunu yineleyen Kerry, "Birkaç gün içinde zor seçimler hızlıca yapılırsa bu hafta anlaşmaya ulaşabiliriz. Fakat bunlar halen yapılmadı" diye konuştu.

Nükleer bomba üretimine giden yolu engellemek istediklerinin altını çizen Kerry, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Anlaşma sağlanamaması, mutlak uzlaşmazlık ve önemli konularda hareket etme isteksizliği halinde Başkan Obama'nın her zaman söylediği gibi masayı terk etmeye hazırlanacağız. Bunu hiç kimse istemez. Biz anlaşmaya ulaşmak istiyoruz."

"ŞİMDİ ANLAŞMANIN TAM ZAMANI"

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ise gazetecilere yaptığı açıklamada, müzakerelerin son saatlerine girildiğini belirterek, "Eğer bir anlaşmaya ulaşılabilecekse şimdi tam zamanı" dedi.

Anlaşmaya çok yaklaşıldığını, olumlu ve yapıcı bir atmosfer bulunduğunu belirten Mogherini, bir gazetecinin başka planları olup olmadığına ilişkin sorusu üzerine "B planı bulunmadığını, 7 Temmuz'a kadar bir anlaşma istediklerini kaydetti.

Fransa Dışişleri Bakanı Laurant Fabius da İran'ın müzakerelerde çözülmemiş sorunlar üzerine yükümlülükleri konusunda karar verme zamanı olduğunu söyledi.

Müzakerelerin sonlandırılması için 72 saatlik zaman kaldığını anımsatan Fabius, "Temel sorun, İran'ın açıklığa kavuşturulmayan yükümlülüklerini yapmayı kabul edip etmeyeceğini görmektir. Öyle umut ediyoruz. Her şey açıklığa kavuşturulmalıdır" diye konuştu.

İran, yaptırımların kaldırılmasını, 5+1 ülkeleri ise nükleer faaliyetlerin sıkı bir şekilde denetlenmesini istiyor. Müzakerelerde 7 Temmuz'a kadar anlaşmaya varılması bekleniyor.

Yorum Ekle

İlgili Haberler