Mursi hakkındaki idam kararına tepki

Uludağ Stratejik Araştırmalar Platformu (USAP) Başkanı Azmi Ayyıldız, Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkındaki idam kararına hep birlikte güçlü bir tepki verilmesi gerektiğini vurguladı.

Mursi hakkındaki idam kararına tepki
- A +

 

Ayyıldız, yazılı açıklamasında, Mısır'da Sisi yönetiminin, kanlı zulümleri, baskı ve cinayetlerinin tüm dünyanın gözü önünde devam ettiğini, halkının seçtiği meşru hükümete karşı yaptığı darbeyle yetinmediğini ve halkın meşru temsilcilerinin tamamını yok etme çabası içene girdiğini ifade etti.

Mısır'ın meşru Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ile Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf El-Karadavi'nin de aralarında bulunduğu 122 kişinin idam kararı onanırken, aynı gün Bangladeş'te 44 yıl önce işlendiği iddia edilen suçlama ile Cemaat-i İslamiye lideri Ali İhsan Muhammed Mücahit'in de idama mahkum edildiğini belirten Ayyıldız, şunları kaydetti: 

"Gizli servislerin gayrimeşru çocuğu El Kaide, Boko Haram, DAEŞ gibi kanlı terör örgütleri İslam adına el altından beslenip büyütülürken İslam'ın demokratik ve meşru temsilcileri cuntaların elinde sistemli bir şekilde yok edilmektedir. Bu zulümler karşısında Birleşmiş Milletlerin (BM), İslam Konferansı Teşkilatının sözde Müslüman ülkelerin; kanlı katillerin sapıkların idam kararlarında dünyayı ayağa kaldıran, infazları durduran insan hakları örgütlerinin, aktivistlerin sesi soluğu çıkmamaktadır. ABD'nin, Avrupa Birliğinin göstermelik tepkilerinin dışında medeni dünyadan tepki yoktur. USAP olarak Sisi yönetiminin gayrimeşru mahkemelerinin verdiği bu idam kararlarını 'cunta hükümetinin kendini meşrulaştırma, Mısır'ın demokratik damarlarını kesmek için' pazarlık unsuru olarak kullanma oyunun bozulması gerektiğine inanıyoruz.

Mısır'da işlenen bu cinayetlere hep birlikte güçlü bir tepki vermeliyiz çağrısında bulunuyoruz. İnsanlığın sistemli bir şekilde yok oluşuna seyirci kalmak bizleri de bu sorumluluğa ortak edecektir. Ayrıca ve özellikle gazeteci ve yazarlarımızdan yazılarında ve köşelerinde dipnot olarak kınama notlarına yer vermelerini, kampanyaya dönüştürmelerini talep ediyoruz. Cuntacıların zulümlerine bir an önce son vermelerini diliyor; idam kararlarına, BM, İslam Konferansı Teşkilatının ve dünyanın sessiz onayını kınıyoruz."

Yorum Ekle

İlgili Haberler