Mudanya Belediyesi’nde bir şok daha!

Mudanya Belediyesi önceki dönem başkan yardımcısı Arif Sadi Saydam hakkındaki yolsuzluk dosyası, 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nin görevsizlik kararı üzerine Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

Mudanya Belediyesi’nde bir şok daha!
- A +

 

BURSA.COM

2014 yerel seçimlerinde göreve gelen CHP’li başkan Hayri Türkyılmaz’ın yaptırdığı incelemeler sırasında 37 ayrı yapı ruhsatında saptanan usulsüzlükler yargıya taşınmış ve AKP’li dönemin belediye başkan vekili Arif Sadi Saydam hakkında Mudanya 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde daha açılmıştı. Görevi kötüye kullanmak suçlamasıyla açılan davanın 16 Nisan 2015 tarihindeki duruşmasında mahkeme görevsizlik kararı verdi ve sanığın Türk Ceza Kanunu’nun 204. maddesinde düzenlenen “Resmi belgede sahtecilik” suçlamasıyla Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi’ne sevk edilmesini kararlaştırdı.

Saydam’ın cezalandırılması istenen TCK’nın 204. Maddesi şöyle:

“Görevi gereği düzenlemeye yetkili olduğu resmi bir belgeyi sahte olarak düzenleyen, gerçek bir belgeyi başkalarını aldatacak şekilde değiştiren, gerçeğe aykırı olarak belge düzenleyen veya sahte resmi belgeyi kullanan kamu görevlisi üç yıldan sekiz yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.”
Saydam’ın yargılaması, TCK’nın 43’üncü maddesinde düzenlenen “zincirleme suç” kapsamında da yapılacak. Saydam suçlu bulunursa, “Bir suç işleme kararının icrası kapsamında, değişik zamanlarda bir kişiye karşı aynı suçun birden fazla işlenmesi durumunda, bir cezaya hükmedilir. Ancak bu ceza, dörtte birinden dörtte üçüne kadar artırılır” hükmü gereği cezası artırılacak.

Mudanya 1. Asliye Ceza Mahkemesi’ne sunulan delillere göre Arif Sadi Saydam’ın, yapı kullanma izi belgesi düzenlediği yapılardan bir kısmının halen daha inşaat halinde olduğu, diğerlerinde de ruhsat eki projelerine aykırılıklar bulunduğu tespit edilmişti.

Yorum Ekle

İlgili Haberler