Mobil bankayı sevdik

Akıllı telefon kullanımı arttıkça internet bankacılığı mobil cihazlara kaydı. Mobil bankacılık uygulamaları son 2 yılda yüzde 380 büyüdü. Akbank'ta büyüme oranı ise yüzde 580'e ulaştı

Mobil bankayı sevdik
- A +

 


Türkiye'de nüfusun akıllı telefon kullanımı arttıkça bankalar da mobil cihaz uygulamalarını artırdı. Bu da Türk tüketicisinin akıllı telefonlar üzerinden yaptığı bankacılık işlemlerinin oranını yükseltti. Türkiye Bankalar Birliği Mobil Bankacılık İstatistikleri ilk çeyrek rakamlarına göre mobil bankacılık yapmış aktif müşteri sayısı mart 2015 itibarıyla 12 milyon 578 bin kişiye ulaştı. Veriler Ocak-Mart 2015 döneminde mobil bankacılık ile gerçekleştirilen 2 milyon 963 bin adet yatırım işleminin hacminin yaklaşık 30 milyar TL olduğunu ortaya koydu.

1 MÜŞTERİ 76 ADET İŞLEM YAPIYOR
Akbank Direkt Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Orkun Oğuz, mobil bankacılık platformunu kullanan müşterilerin internet bankacılığına geçtiğini belirterek, mobil bankacılıkla ilgili çarpıcı rakamlar açıkladı: "Son 2 yılda mobil bankacılık kullanımı yüzde 380, Akbank ise yüzde 580 büyüdü. Mobil bankacılığı kullananların yüzde 44'ü daha önce hiç internet bankacılığını kullanmamış müşterilerden oluşuyor. Akbank Direkt Mobil'den bir ayda bir müşteri ortalama 76 adet işlem yapıyor. Akbank Direkt İnternet için bu rakam yüzde 32'yi buldu."

KâR 150 ŞUBEYİ GEÇTİ
Akbank Direkt İnternet bankacılığı kârlılığının 150 şubenin kârını geride bıraktığını belirten Orkun Oğuz şöyle konuştu: "150 şubede oluşan kârı internet bankacılığından elde etmeye başladık. Bir müşterimiz Akbank Direkt Mobil'e ayda 15-20 defa girerken internet bankacılığına ayda 6-7 defa giriyor. Biz de bu nedenle daha fazla müşterimizin Akbank Direkt Mobil'i kullanmasını istiyoruz ve bunun için çalışıyoruz."

KREDİ İÇİN "ISLAK İMZAYA GEREK YOK"
Tüketici kredisi için ıslak imzaya gerek kalmadığını belirten Orkun Oğuz, "Dijital bankacılıkla tanışan müşterilerimizin yüzde 50'si mobil uygulamamız aracılığıyla Akbank'ın direkt bankacılığını kullanmaya başlıyor. Toplam 60 kişiden oluşan teknik ekiplerimiz, 45 terabayt kapasiteli 90 gelişmiş bilgisayarla günlük 9-10 saat çalışıyor" diye konuştu.

AKBANK DİREKT APPLE WATCH'TA
Akbank Direkt'i teknolojideki gelişimin bir adım önünde konumlandırdıklarını vurgulayan Oğuz, Akbank olarak, giyilebilir teknolojiye yatırım yaptıklarını ve bankacılık işlemlerini akıllı saatlere taşıdıklarını kaydetti. Oğuz, "Akbank Direkt Apple Watch uygulamasını da, Apple Watch'un piyasaya sürülmesinden önce hazırlayıp App Store'a yükledik. Müşterilerimiz Apple Watch'larını satın aldıkları anda Akbank Direkt uygulamasını saatlerine indirip hemen kullanmaya başlayabilecekler" dedi.

İlgili Haberler