Mısır'dan flaş AK Parti yorumu

Türkiye'deki genel seçim sonuçlarına bir yorum da Mısır'dan geldi. Gazeteci Huveyni, 'Ak Parti demokrasiyi kazanmıştır' dedi.

Mısır'dan flaş AK Parti yorumu
- A +

 

Mısırlı gazeteci-yazar Fehmi Huveydi, Türkiye'deki seçim sonuçlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Huveydi, sonuçları ne olursa olsun Türkiye'de AK Parti'nin "Demokrasiyi kazandığını" söyledi.

Siyasi araştırmacı kimliğiyle tanınan ve Arap dünyasının önde gelen aydınları arasında anılan Huveydi, AA'ya yaptığı açıklamada, "AK Parti mecliste sandalye kaybetse de AK Parti, tarihi ve demokrasiyi kazandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ikitidar partisi HDP'ye 80 sandalyeye sahip olma fırsatı tanıdı" dedi.

AK Parti'nin kaybetmediğini bilakis demokrasiyi kazandığını ifade eden Huveydi, "AK Parti yıllardır iktidarı elinde tutmak için değil, demokrasiyi geliştirmek için çabalıyordu" diye konuştu.

Türkiye'nin dış politikasının seçim sonuçlarının gölgesinde kalıp kalmayacağın sorulması üzerine Huveydi," Buna ihtimal vermiyorum, Türkiye'nin dış politikasında değişiklik olmaz ancak seçim sonuçlarının Türkiye ekonomisini etkilemesi ve hükümet kurulana kadar bazı ekonomik kaygıların olması muhtemeldir." ifadelerini kullandı.

Yorum Ekle

İlgili Haberler