Mide kanseri sinsi ilerliyor

Mide kanseri, bazen hiçbir belirti vermeden sinsice ilerliyor ve hayati tehdit yaratıyor.

Mide kanseri sinsi ilerliyor
- A +

 

Karnın üst kısmında şişkinlik, ağrı, çabuk doyma, iştahsızlık, bulantı, kusma, hızlı kilo kaybı ve kansızlık gibi şikayetlere neden olan mide kanseri, bazen hiçbir belirti vermeden sinsice ilerliyor ve hayati tehdit yaratıyor.

Türk toplumunda görülme sıklığı fazla olan mide kanseri, bazen belirti vermeden ilerleyebiliyor. Genel Cerrah Op. Dr. Muharrem Kuzkaya, bazı hastalarda görülen belirtisiz ilerleyişin, cerrahi müdahale şansını da ortadan kaldırabildiğini söylüyor.

BU BELİRTİLER UZUN SÜRE DEVAM EDİYORSA CİDDİYE ALIN

Hastalık genellikle karnın üst kısmında şişkinlik, ağrı, çabuk doyma, iştahsızlık, bulantı, kusma, beraberinde hızlı kilo kaybı, kansızlık (anemi), dışkıda gizli kan testinin pozitif çıkmasıyla belirti veriyor. Ancak tüm bu bulguların günlük yaşantıda sık rastlanan, sıradan şikayetler olması, doktora başvurma konusunda gecikmelere yol açabiliyor.

Mide kanserinin kesin nedeninin bilinmediğini söyleyen Dr. Kuzkaya, hastalığın erken tanısının cerrahi girişimler bakımından büyük avantaj sağladığına vurgu yaparak, cerrahi tedavi avantajını kaybetmemek için şu uyarıda bulunuyor: “Mide kanserini düşündürecek belirtiler uzun süre devam ediyorsa zaman kaybetmeden mutlaka bir doktora görünmek gerekiyor. Çünkü diğer kanser türlerinde olduğu gibi mide kanserinde de erken teşhis hayat kurtarıyor.”

Yorum Ekle

İlgili Haberler