Mescid-i Aksa'da cuma izdihamı

Ramazan ayının son cuma namazını kılmak için Mescid-i Aksa'yı dolduran yüz binlerce Filistinli izdihama neden oldu.

Mescid-i Aksa'da cuma izdihamı
- A +

 

İsrail'in engellemelerine rağmen Kudüs’e ulaşan Filistinliler, Aksa’nın avlusunu ve Eski Kudüs'ün sokaklarını hıncahınç doldurdu. 

Namazın ardından Aksa'nın kapılarında saatlerce yoğunluk yaşanırken, bugünün, Aksa'da bu yılki en kalabalık cuma olduğu ifade edildi.

Aksa'da gösteri

Öte yandan, namazın ardından bir grup Filistinli, Kudüs Günü dolayısıyla gösteri düzenledi.

Aksa'nın avlusunda Filistin, Hamas ve Fetih bayraklarıyla yürüyüş yapan göstericiler, İsrail aleyhine slogan attı.

Gösterinin ardından kalabalık Aksa'dan ayrıldı.

Helikopter ve balonlarla izlediler

Kudüs'ün üzerinde aralıksız olarak polis helikopterlerinin uçtuğu görülürken, şehrin belirli bölgelerine yerleştirilen uçan balonlardaki güvenlik kameralarıyla da izleme yapıldı. 

Binlerce İsrail polis ve askeri de şehrin çevresinde ve belirli noktalarda hazır bekledi.

İsrail, 2000'de yaşanan Aksa İntifadası'nın (İkinci İntifada) ardından özel durumlar dışında Gazzelilerin Batı Şeria ve Kudüs'e geçişlerine izin vermiyor.

İsrail askerleri, 16-30 yaş arası kadın ve 12-30 yaş arası erkeklerin Batı Şeria'dan Kudüs'e girişine izin vermemişti. Geçen haftalarda olduğu gibi sabahın erken saatlerinden itibaren askeri kontrol noktalarına ulaşan Filistinliler, İsrail'in güvenlik adı altındaki uygulamaları nedeniyle saatlerce beklemek zorunda kalmıştı. Şehre girişine izin verilmeyen binlerce genç ise ayrım duvarından atlayarak Aksa'ya ulaşmaya çalışmıştı.

Yorum Ekle

İlgili Haberler