Merinos AKKM'de "Dünya Mirası Olmak, Beklentiler ve Sorumluluklar" paneli

"Dünya Mirası Olmak, Beklentiler ve Sorumluluklar" adlı panel yabancı ve yerli konuşmacıların katılımıyla Merinos Kültür Merkezi'nde gerçekleşti.

Merinos AKKM'de "Dünya Mirası Olmak, Beklentiler ve Sorumluluklar" paneli
- A +

 


Müzekker SUBAŞI Bursa.com


ICOMOS' un Tarihi Gelişimi, UNESCO ve Dünya Miras Listesi ile İlişkileri hakkında konuşan Restoratör Mimar Giora Solar, "ICOMOS'a gelen başvuruları değerlendirirken çok titiz davranırım" dedi. UNESCO' nun başvuru merci olan ve bir nevi garantirötörlüğünü yapan ICOMUS'ta uzun yıllar görev yaptığını belirten Solar, "Bize başvuruları Kültür Bakanlıkları yapar, biz de son derece uzman ekiplerimizle başvuruları yerinde inceleyip değerlendiririz. Yaptığımız incelemeler sonucu çok geniş kapsamlı bir rapor hazırlayıp UNESCO' ya bildiririz. Onlarda bizim verdiğimiz rapor yönünde karar verirler" dedi.

Görev süresi boyunca Türkiye'de çok çeşitli bölgelerde incelemelerde bulunduğunu, kendisini en çok Efes' in hayal kırıklığına uğrattığını sözlerine ekleyen Giora Solar, "Efes'ten sonra Bursa'da yapılan restorasyon çalışmalarından çok etkilendim. Çok güzel bir çalışma yapılmış. Yetkilileri, çalışan ekibi ve tüm emeği geçenleri kutluyorum' dedi.


ICOMOS  çok sayıda toplantısına katıldığını belirten Dr. Mimar Alvaro Gomez ve Ferre Bayo, tarihi kültürel yerleri koruma politikalarına çok önem verdiklerini söyledi. Bursa'nın bu konuda çok yol kat ettiğini, UNESCO'nun Dünya Miras Listesi'ne girmeyi hak ettiğini sözlerine ekleyen Alvaro Gomez, "Bu çalışmalar sadece yetkililerin çalışmasıyla olmaz. O bölgede yaşayan insanların da son derece özen göstermesi gerekir" dedi. Bursa' nın dünya üzerinde çok değerli olan UNESCO' nun Dünya Miras Listesi'ne girmesinde çalışanları başarılarından dolayı kutlayan  Gomez, son olarak ICOMOS ve Dünya Miras Listesi ve bu listede ki yerler ve çalışmaları hakkında konukları bilgilendirdi.


Bursa Alan Başkanı Neslihan Dostoğlu' nun ev sahipliği yaptığı organizasyona katılan Prof.Dr. Füsun Alioğlu ve Prof. Dr.Zeynep Ahunbay Bursa'nın dünya mirası olması yolunda yürütülen çalışmalar hakkında konuklara bilgi verdi.
20-27 Haziran tarihleri arasında sürecek kutlamalar çerçevesinde şehrin çeşitli bölgelerinde el sanatları, fotoğraf sergileri, resim ve kompozisyon sergileri Bursa'nın Dünya Miras Alanları'nda konukların ziyaretine açık olacak.

Yorum Ekle

İlgili Haberler