Markalaşan kazanır!

Dünyada marka oluşturabilmenin koşulunun devlet politikaları ile belirlendiğini ve uzmanlar tarafından yönetildiğini belirten Dünya Markalar Derneği Başkanı Umut Çınar, 2017 yılı aralık ayında yapılacak Dünya Markalar Zirvesi’nin Ankara’da gerçekleştirileceğini söyledi.

Markalaşan kazanır!
- A +

 

Kurum ve kuruluşların sürdürülebilirliğini sağlamak için markalaşma süreçlerine çok önem verdiğini belirten Dünya Markalar Derneği Başkanı Umut Çınar, "Ekonomik Kalkınma İçin Markalaşma Süreci' sloganı ile dünyanın bir çok ülkesinde seminerler düzenlediklerini belirterek, markalaşma süreçlerini bursa.com ile paylaştı.

Başkan Çınar, bir markanın gücünün yayılma oranıyla ters orantılı olduğunu ifade ederek, modada marka isminin her şeye konmasının yanlış olduğunu ve o ismin gücünü yitireceğini belirtti.

‘’Tüketicilerin zihninde güçlü bir marka yaratmak istiyorsanız, o iş için kullandığınız markanızı daraltmak zorundasınız’’ şeklinde konuşan Dünya Markalar Derneği Başkanı Umut Çınar şunları söyledi: ‘’Özelliklede magazin, moda gibi hemen tüketilebilecek sektörlerde, sürdürülebilmesi için markanızı daraltmak zorundasınız. Bir marka hedefini daraltırsa daha güçlü olur. Bir kategoriye hükmederseniz iyice güçlü olursunuz. Eğer bir kategoriye hükmetmek istiyorsanız, markanızın hedefini küçültmelisiniz.’’

BİR MARKANIN DOĞUŞU

’Madonna, Paris Hilton, Uğurkan Erez, Acun gibi yüksekten uçan markaları korumak için yüklü reklam bütçeleri gerekebilir’’ ifadelerini kullanan DüMaDer Başkanı Umut Çınar, ‘’Ancak genel olarak reklam yeni bir markanın doğuşunu sağlamayacaktır. Başkalarının markanız hakkında söyledikleri sizin söyleyeceklerinizden çok daha etkili olacaktır, bu altın kural unutulmamalı’’ dedi.
Başkan Çınar, markanın bir kere doğduktan sonra sağlıklı yaşayabilmesi için reklama ihtiyacı olduğunu belirterek, ‘’Reklam bütçeniz bir ülkenin savunma bütçesi gibidir. Reklama ayırdığınız paralarla hiçbir şey satın alamazsınız, onlar sadece pazar payını rakiplerinize kaptırmanızı engeller. Bir marka, tüketicinin zihninde bir kelimeye sahip olmaya çalışmalıdır. Bir kez, ‘bir marka, bir kelimeye sahip oldu mu’ rakibinin kelimeyi o markadan söküp alması imkansızdır. Fashion TV'den daha güvenli bir global kanalı manken ağırlıklı üretebilir misiniz? Muhtemelen yapabilirsiniz. Peki başka bir marka tüketicinin zihnindeki "güvenli" kelimesine sahip olabilir mi? Muhtemelen hayır’’ şeklinde konuştu.

MARKA OLABİLMENİN KOŞULU
Herhangi bir markanın başarısı için vazgeçilmez unsurun, otantiklik iddiası olduğunu belirten DüMaDer Başkanı Umut Çınar, şöyle konuştu: ‘’Kalite önemlidir. Ancak kalite tek başına bir marka yaratamaz. Lider marka, kategoriyi geliştirmeye çalışır, markayı değil. 
Uzun vadede bir marka, bir isimden başka hiçbir şey değildir. 
Bir markayı en kolay baltalama yolu, ismini her şeye koymaktır. 
Bir kategori yaratabilmek için, bir markanın diğer markaları da davet etmesi gerekir. Hakim marka rakiplerine katlanmakla kalmamalı, onları davet etmelidir.’’

Dünyada marka olabilmek için devlet politikalarının kaçınılmaz olduğunu ve artık uzmanlar tarafından yönetildiğini söyleyen Başkan Çınar, geç kalınmadan 2017 yılının şimdiden devlet politikaları ile öngörülerek belirlenmesi gerektiğini söyledi.

Başkan Çınar, 1 – 2 Aralık 2017 tarihinde Ankara’da düzenlenecek World Brand Summit - Dünya Markalar Zirvesi’nin ana temasının enerji, sağlık turizmi ve savuna sanayi başlıkları altında işleneceğini sözlerine ekledi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler