Köpek dolaştıranlara menisküs uyarısı

Medicalpark Trabzon Hastanesi’nde görevli Fizyoterapist Adem Çelik, menisküs yırtığı konusunda uyarılarda bulunarak güçlü köpeklerini gezintiye çıkaranların menisküs tehdidi altında olduğunu söyledi.

Köpek dolaştıranlara menisküs uyarısı
- A +

 

Gençlerde ve ileri yaştaki bireylerde menisküs yırtıklarının oluş şeklinin farklı olduğuna dikkat çeken Çelik, “Menisküsler diz ekleminde yer alan 'C' şeklinde kıkırdak benzeri yapılardır. Diz eklemini oluşturan iki ana kemik olan femur ve tibia arasında yer alırlar. Biri iç diğeri dış olmak üzere her dizde ikişer tane menisküs bulunur. Dize gelen yüklerin taşınması ve aktarılmasında çok önemlidirler. Ayrıca eklem yüzlerinin uyumluluğunu artırırlar ve eklem sıvısının eklem içi dolaşımına katkıda bulunurlar. Menisküsler olmadığında diz eklemine gelen yükler doğrudan eklem kıkırdağına binerek erken aşınmaya yol açarlar.Gençlerde ve ileri yaştaki bireylerde menisküs yırtıklarının oluş şekli farklıdır. Gençlerde, menisküsün yırtılması için çok ciddi bir travma gerekir. Bu genellikle sabit ayak üzerinde dönme hareketi sırasında oluşur” dedi.

GENÇLİĞİNDE NAMAZ KILMAYIP YAŞLILIĞINDA NAMAZ KILMAYA BAŞLAYANLAR DA MENİSKÜS TEHDİDİ ALTINDA

Menisküs yırtığının kimlerde sık olarak görüldüğü ile ilgili ise Çelik ”Çocuğu ile yerde oynamaya çalışan anneler ve babalarda, çömelerek iş yapanlarda, ağır demir kapıları açmaya çalışanlarda, güçlü köpeklerini dolaştırmaya çıkaranlarda, ayaklarını masa gibi yüksek bir yere koyup çıkmaya çalışanlarda, gençliğinde namaz kılmayıp, yaşlılığında 5 vakit namaz kılmaya başlayanlarda, hafta sonu sporcularında (Özellikle halı saha sporcuları), bahçeli evde bahçe ile uğraşanlarda, fotoğraf karesi yakalamak için uzun süre çömelerek bekleyen fotoğrafçılarda, oturduğu yeden aniden kalkıp koşanlarda futbol, basketbol, kayak gibi sporlarda oluşan yırtıklar buna örnektir” diye konuştu.

İleri yaşlarda menisküslerin sağlamlık ve esnekliklerini kaybettiğine dikkat çeken Çelik, “Yaş ilerledikçe menisküsler sağlamlık ve esnekliklerini kaybederek 'dejenere' olurlar. Dejenere menisküslerin çok daha kolay yırtılabilirler. İleri yaştaki bireylerde basit bir çömelme veya halıya takılma ile menisküs yırtıkları oluşabilir. Diz çevresi kas ve bağları güçlendirilmelidir. Ayrıca trafik kazaları, diz üstüne düşmeler, dize gelen tekmeler, ayak yerde sabitken gövdenin diz üzerinde dönmesi, futbol veya kayak gibi sporlarda dizdeki dönme hareketleri, ayağın takılması, yaşlılarda devamlı olarak dize alınan küçük darbelerin birikmesi gibi durumlarda menisküs sakatlıkları yaşanmaktadır” diye konuştu.

Yorum Ekle

İlgili Haberler