KKTC sandık başına gitti: Halk oy vermeyi tercih etmedi!

Erken seçimin olduğu KKTC'de seçime katılım oranının yüzde 50'ye ulaşmadığı görüldü.

KKTC sandık başına gitti: Halk oy vermeyi tercih etmedi!
- A +

 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde halk "Milletvekilliği Erken Genel Seçimi" için sandık başına gitti.

Ülkede oy verme işlemi saat 18.00'da sona erecek ve seçim yasakları başlayacak. 

KKTC'de Cumhuriyet Meclisi'nde temsil edilen tüm siyasi partiler kasım ayında erken seçim için karar varmıştı.

Başbakan Ersan Saner, Meclis'te çalışmaların yürütülememesi nedeniyle görevinden istifa etmişti. 

403 ADAY YARIŞTI 

8 siyasi parti toplamda 400 aday belirleyerek YSK'ye başvururken, 3 bağımsız aday da Cumhuriyet Meclisindeki 50 koltuk için seçimde yarışacak. 403 milletvekili adayından 131'i kadın ve en genç adaylar ise 1996 doğumlu.

Seçime katılacak siyasi partiler arasında Ulusal Birlik Partisi (UBP), Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP), Halkın Partisi (HP), Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP), Demokrat Parti (DP), Yeniden Doğuş Partisi (YDP), Toplumcu Kurtuluş Partisi Yeni Güçler (TKP-YG) ve Bağımsızlık Yolu (BY) yer alıyor.

Ülkede Meclis'te yer alan ve siyasetin güçlü isimlerinden kabul edilen DP'den Serdar Denktaş ve Koral Çağman, HP'den Tolga Atakan, UBP'den Hüseyin Özgürgün, Ersan Saner, Önder Sennaroğlu, Menteş Gündüz, CTP'den Özdil Nami ve bağımsızlardan Hasan Topal bu seçimde aday olmadı.

KATILIM ORANININ DÜŞÜKLÜĞÜ DİKKAT ÇEKTİ 

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Narin Ferdi Şefik, BRT’ye yaptığı açıklamada saat 15.30 itibariyle ülke genelinde seçime katılım oranının yüzde 43.42 olduğunu açıkladı. Şefik, seçime katılım oranının Lefkoşa’da % 37. 37, Mağusa %38.88, Girne %40.60, Güzelyurt %39.2, İskele %65.19 ve Lefke’de ise % 39.31 olduğunu söyledi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler