'Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarında büyük bir eksiklik tespit ettim'

Başbakan Yardımcısı Arınç, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun PM öncesi açıklamaları hakkında, 'Büyük bir eksiklik tespit ettim. Bir ana muhalefet partisi lideri böyle kapsamlı bir konuşma yaptığı zaman nasıl oluyor da çözüm süreciyle ilgili bir cümleyi sarf etmiyor' dedi.

'Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarında büyük bir eksiklik tespit ettim'
- A +

 

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu'nda 2015 yılı için Anadolu kırmızı sert buğdayın müdahale alım fiyatının ton başına 862 TL olarak belirlendiğini açıkladı. 

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Arınç, Çankaya Köşkü'nde gerçekleştirilen ve 7.5 saat süren Bakanlar Kurulu Toplantısı'nın ardından düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulundu. 9 Haziran'da geçici seçim sonuçlarının açıklandığını belirten Arınç, bu süre içerisinde seçim değerlendirilmelerinin yapıldığını söyledi. Seçimlerden 1 hafta sonra Bakanlar Kurulu Toplantısı'nın yapıldığını dile getiren Arınç, "Bundan sonra her Pazartesi günü bakanlar toplantılarımız yapılacaktır. Takriben 50 gün sonra tekrar Bakanlar Kurulu Toplantısı’nı yapmış oldu, daha doğrusu seçim sonrası yapılan ilk Bakanlar Kurulu Toplantısı’dır. Anayasal süreçler tamamlanıncaya kadar hükümetimiz görevine devam etmektedir. Kesin sonuçlar açıklanacak, sayın milletvekilleri and içecekler, Meclis Başkanlığı seçimi yapılacak, Meclis Başkanlık Divanı teşekkül edecek ve yeni hükümet kurma çalışmaları süratle devam edecektir. Umarız hükümet kurma çalışmaları başarıyla sonuçlanır ve ülkemiz yeni bir dönemde yeni bir hükümetle devam eder" ifadelerini kullandı.

"SURİYE SINIRI ÖNCELİKLİ OLARAK ELE ALINDI"

Bakanlar Kurulu'nda önemli bir konuyu öncelikli olarak görüştüklerini belirten Arınç, Suriye sınırındaki son gelişmelerle ilgili öncelikli bilgi sunumu yapıldığını açıkladı. Arınç, konunun askeri yönden açıklamasının Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar ve ilgililerin katıldığı toplantıda bir sunum olarak gerçekleştirildiğini vurguladı. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un AFAD'dan sorumlu olması sebebiyle mülteci veya sığınmacılarla ilgili kapsamlı bilgi verdiğini bildiren Arınç, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun ise dışişleri veya dış politika açısından meseleyi yorumladığını, dışişleri açısından yapılacak çalışmalar konusunda Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun talimatlarına uygun olarak neler yapılabileceğini kapsamlı olarak açıkladığını bildirdi.
Arınç, ele alınan ikinci konunun "seçim sonrası güvenlik değerlendirmesi" olduğunu vurgulayarak, bu konuda İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk'ün sunum yaptığını belirtti. Seçim sonrasında ekonomik gelişmelerin de değerlendirildiğini açıklayan Arınç, bu konuda Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve ilgili bakanların sunum yaptığını kaydetti.

"2015 YILI İÇİN ANADOLU KIRMIZI SERT BUĞDAYIN MÜDAHALE ALIM FİYATI 862 TL OLARAK BELİRLENDİ”

Karar verilmesi gereken önemli bir konu olduğunu söyleyen Arınç, bu konunun Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'in açıklamalarıyla sonuçlandığını belirtti. Başbakan Yardımcısı Arınç, şunları kaydetti:
"Desteklerle ilgili olarak çiftçimizin eline geçecek miktarın açıklanmasına yönelik bir çalışmaydı. Herkesin bunu beklediğini özellikle düşünüyorum. Bu yıl hububat rekoltesinin geçen yıla göre önemli oranda artması bekleniyor. Geçen yıl 19 milyon olan hububat rekoltesinin bu yıl 22.5 milyon ton olması bekleniyor. Bereketli bir yıl idrak ediyoruz. Bunun her bakımından faydası var. Ülkemizdeki buğdayın yüzde 8.7'si hasat edilmiş durumda, piyasaları takip ediyoruz. Üreticinin gerek yüksek rekolte gerekse piyasa şartları açısında mağdur olmaması için Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) hububat piyasaları için müdahale alım fiyatlarını belirliyor. Son yıllardaki uygulamalarımız budur. Başarılı bir uygulama olduğunu biliyorum. Bu yıl için Anadolu kırmızı sert buğdayın müdahale alım fiyatı 2015 yılı ürünü için ton başına 862 TL olarak belirlendi. Bu yüksek bir rakamdır. Gerekçesini de açıklayacağım. Şimdiden özellikle hububat ekimi yapan çiftçilerimiz için hayırlı olmasını diliyorum. En son 2013 yılında belirlenmiş olan müdahale alım fiyatı ton başına alım fiyatı 720 TL'ydi. Buna göre yüzde 20'lik bir artış söz konusudur. Ama bu artışa ayrıca ton başına verilen 50 TL prim, mazot primi, gübre, tohum ve diğer destekler dahil değildir. Ton başına yaklaşık 127 lira olan bu destekleri 862 lirayı ilave ettiğimizde Anadolu kırmızı sert buğday için ton başına çiftçimiz 989 TL gelir etmiş olacaktır. Şüphesiz diğer ürünlerimiz arpa, makarnalık buğday gibi bu ürünlerdeki artışlar da her yıl uygulanan pariteye göre verilecek, değerlendirilecektir."

Konuyla ilgili ayrıntılı açıklamayı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'in yapacağını söyleyen Arınç, Bakanlar Kurulu'nda bu konulara ilave olarak Türkiye'yi ilgilendiren iç ve dış gelişmeler, seçim sonuçlarının değerlendirilmesinin yapıldığını, bundan sonrası için neler olabileceği konusunun ele alındığını belirtti.  

'BÜYÜK BİR EKSİKLİK TESPİT ETTİM'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun PM öncesi açıklamalarına değinen Arınç "Ben dikkatle açıklamasını okudum, siyasi değerlendirmeler yapıyor, bunların hepsine saygı duyabiliriz. Ama çok büyük bir eksiklik tespit ettim. Bir ana muhalefet partisi lideri böyle kapsamlı bir konuşma yaptığı zaman nasıl oluyor da çözüm süreciyle ilgili bir cümleyi sarf etmiyor" dedi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler