Kılıçdaroğlu açıkadı! İşte CHP'nin şartları...

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu PM toplantısı öncesinde konuştu.

Kılıçdaroğlu açıkadı! İşte CHP'nin şartları...
- A +

 

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satır başları şöyle;

Bu seçimin bir özelliği eşit olmayan koşullarda gerçekleşmesiydi. İkinci özelliği anayasamızın 10. maddesininhayata geçmesidir. 3. özelliği yüzde 10 seçim barajını çekip bir yere atmasıdır.

*Duygularımızla değil, sağduyumuzla hareket etmeliyiz. Kendimizi değil halkımızı düşünmeliyiz. Devlet ön yargıyla yönetilmez akılla mantıkla yürütülür.

Bu ülkeyi hep beraber yöneteceksek hiçbir partiye oy veren insanları yok sayamayız.

Hükümet kurma görevi yüzde 60'lık bloka düşüyor.

Bir sonraki seçime göre değil bugüne göre çalışmalıyız. Siyasetin bu dar alandan çıkması gerek.

Demokrasiyi getiren bir parti olarak toplumun tamamını kucaklamak bizim görevimizdir. Bu sürece 7 Haziran'da son verildi. Türkiye'yi nasıl onarmalıyız? Belli ilkelerden yola çıkmamız lazım.

  1) Can ve mal güvenliğimizi koruyacak hukukun üstünlüğünü sağlamalıyız.

  2) 12 Eylül darbe hukukunun tamamen değişmesi lazım. Yüzde 10 seçim barajı, YÖK belası olmamalı, bunlar kalkmalı. Yasama ve  yargı yürütmenin arka bahçesi olmayacak. Partilerde lider sultasını kaldırmalıyız

  3) Siyasi ahlak yasası. Kesinlikle yasa çıkmalı, siyaset zenginleşme köşeyi dönme aracı olmamalıdır.

   4) Güçlü bir sosyal devlet. Türkiye güçlü olacaksa bu ancak güçlü sosyal devletle olur. Emekli için Ramazan'da ikramiye dedik. Asgara ücretin insani konuma gelmesi. Bunlar bizim olmazsa olmazlarımızdır...

   5) Cumhurbaşkanı kesinlikle anayasal sınırı içine çekilmelidir. Kendisinin birinci aktör oalrak ortaya çıkması kabul edilemez. Bizimle ne görüşülecek. Niçin koalisyon yapmadınız mı diyecek? Gizli kapaklı birbirimizi ikna edelim. Bizim bunlara kapımız kapalı. Ülkemizin çıkarları herşeyin üstündedir.

  6) Örtülü ödeneği bir kişi kullanır. Kullanan kişi de Cumhurbaşkanıdır.. İki kişi kullanamaz. Kullanıyorsa devlette iki başlılık vardır.

   7) Kesinlikle yeni bir dış politikaya ihtiyacımız var. Çıkamıyorlar, bu süreçten çıkmanın tek yolu bilinen adresi CHP’dir. Bunu çok net ve açık söylüyorum. Çünkü biz, herşeyden önce ülkesinin çıkarlarını düşünen partiyiz. Bunları söylerken bir sonraki seçime asla vurgu yapmıyorum. Eminim sağ duyu sahibi her vatandaş doğruları söylüyor diyecektir.  

   8) Bu ülkenin nüfusunun yarısı genç. Gençleri potansiyel suçlu olarak gören siyasal düşünceyi asla ve asla kabul etmiyoruz. Hiçbir meydan Türkiye’de gençlere yasaklanmamalıdır. Gençler enerjilerini meydanlarda boşaltacak. Dolayısıyla konuşan ve üreten bir Türkiye, gelişen bir Türkiye, özgürlüğü tadan bir Türkiye bunu yapmak zorundayız.

   9) Medya özgürlüğü olmazsa olmaz koşullarımızdandır. TRT Genel Müdürü siyasal iktidarın keyfine göre atanmamalıduır. Yeri geldiğinde iktidarı eleştirme özgürlüğüne sahip olmalıdır.

  10) Vergi denetimler, siyasal araç olarak kullanılmamalıdır. Vergi denetimi elamanı siyasi iktidarın sopası olmalıdır

  11) TBMM'de kesin hesap komisyonu kurulmalıdır. Çağdaş anayasaya ihtiyacımız var. Özgürlükçü anayasaya ihtiyacımız var.

  12) Yargıyı tarfsız ve bağımsız kılmalıyız. Bakan ve onun müsteşarı kurumlarda görev yapmamalıdır. Yargı denetimden uzak olmamalıdır. Demokrasilerde denetim dışı kalan organ olmamalıdır.

    13) Yolsuzluklara hesaplaşmamız gerekiyor. çalıp çırpanları artık bu ülkede konuşmaya yüzlerinin olmaması lazım. Ar damarı çatlamış siyaset istemiyoruz. 

 "LİDERLERE AÇIK ÇAĞRIMDIR

İlkelerimiz, önceliklerimiz bunlar. Hiçbir partiye özel suçlama getirmiyoruz. Demokrasi açısından önemli mesafe almış olacağız. Liderlere açık çağrımdır. Herkes kendi ilkelerini ortaya koysun. İlkelerimizi koyalım, hangi partilerle ilkelerimiz bağdaşıyorsa oturalım. Herkesin gözü Türkiye'nin üzerinde. Oturalım adam gibi hükümet kuralım. CHP sorun yaratan parti değildir. Çözümün adresi CHP. sağduyunun adresi CHP'dir, çözüm üretmenin adresi CHP'dir.

Yorum Ekle

İlgili Haberler