'Kıbrıs'ta gerçekleştirilen her şey ümit verici'

BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Eide, Kıbrıs'ta müzakere görüşmeleri dahil, gerçekleştirilen her şeyin ümit verici olduğunu, liderlerde samimi bir istek ve irade gördüğünü söyledi.

'Kıbrıs'ta gerçekleştirilen her şey ümit verici'
- A +

 

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı,  BM Genel Sekreteri’ninKıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide'yi kabul etti. Cumhurbaşkanlığında yaklaşık 1 saat süren görüşmede, Dışişleri Bakanı ve Kıbrıs Türk tarafının müzakerecisi Özdil Nami ile BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim da hazır bulundu.

Espen Barth Eide, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, görüşmenin olumlu bir havada geçtiğini, Akıncı ile kapsamlı bir şekilde liderler görüşmesi organizasyonunu konuştuklarını söyledi. 

Müzakere sürecinde boşa harcanacak zaman bulunmadığını ifade eden Eide, "Kıbrıs'ta müzakerecilerin görüşmesi de dahil olmak üzere gerçekleştirilen her şey ümit vericidir. Liderlerde gerçek, samimi istek ve irade görüyorum" dedi.

Yeniden başlayan Kıbrıs müzakere süreci kapsamında KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı ile Rum lideri Nikos Anastasiadis yarın ara bölgede bir araya gelecek.

Yorum Ekle

İlgili Haberler