Kentkart’da 1 Haziran krizi

İzmir'de toplu ulaşımda 16 yıldan bu yana Kentkart sistemi kullanılıyor.

Kentkart’da 1 Haziran krizi
- A +

 

Ancak bir süre önce yeni bir ihale yapıldı projeyi başka bir firma kazandı. Ancak sistemde ortaya çıkan bir dizi sorun krize neden oldu. Otobüs, vapur ve metroya binerken yolcuların kentkartları validatörler tarafından bakiye yetersiz gerekçesiyle okunmadı, kentkartlara para yüklenemedi. Bazı yolcular da çözülemeyen sorun nedeni ile araçlara ücretsiz bindi. Suçlanan taraf Kentkart A.Ş. ise şifreleri tutanakla teslim ettiklerini açıkladı.
İZMİR’de toplu ulaşımda 1 Haziran krizi yaşandı. Otobüs, vapur ve metroya binerken yolcuların kentkartları validatörler tarafından bakiye yetersiz gerekçesiyle okunmadı, kentkartlara para yüklenemedi. İzmir Büyükşehir Belediyesi, elektronik temassız akıllı kart ihalesini kaybeden Kentkart şirketinin, üç gün önce teslim ettiği sistemin şifre ve kodlarını son gün değiştirdiğini, bu durumun bağımsız uzmanların ve İzmir Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Bürosu tarafından tespit edildiğini ve şirket hakkında suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı. Bu sorun vatandaşa yaradı, ulaşım araçlarına ücretsiz bindi.

İzmir’de elektronik temassız akıllı kart hizmetini 16 yıldır veren Kentkart Şirketi’nin Ocak ayında yapılan ihaleyi kaybetmesinin ardından merakla beklenen geçiş süreci sancılı başladı. Sistemin ihaleyi kazanan Kartek’in sorumluluğuna geçeceği ilk gün kriz yaşandı. Sabah erken saatlerde işine, okuluna gitmek için evden çıkan otobüs, metro ve vapura binmek isteyen İzmirlilerin kentkartlarını validatörler ya hiç okumadı ya da "Bakiye yetersiz" gerekçesiyle geçişe izin vermedi. Otomatik yükleme makinelerinde kartlara para yüklenemedi.

KOCAOĞLU VE BÜROKRATLAR ESHOT’TA SABAHLADI
Krize Kentkart firmasının son gün sistemin şifre ve kodlarının değiştirmesinin neden olduğu ortaya çıktı. Durumu gece geç saatlerde farkeden ESHOT yetkilileri, ulaşımla ilgili birimler İZDENİZ, İzmir Metro yetkileriyle birlikte ESHOT Genel Müdürlüğü’nde biraraya gelen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, çözüm yolu aradı. Ulaşımda görevli personele 1 Haziran günü kentkartlarla yaşanacak sorunla ilgili yolculara kolaylık sağlanması konusunda talimatlar verildi. Kocaoğlu ve bürokratlar ESHOT Genel Müdürlüğü’nde sabahladı.

Sabah saatlerinde kentkartlarda yaşanan ilk krizin ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi yazılı bir açıklamayla toplu ulaşımda kullanılan elektronik ücret toplama sisteminin şifre ve kodlarını değiştirerek devir işlemlerini ‘kilitlemeye’ çalışan Kentkart A.Ş. hakkında suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı. Şifre ve kod değişikliğinin, bağımsız uzman kişilerin yanı sıra İzmir Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Bürosu tarafından da tespit edildiğini belirten Büyükşehir Belediyesi, vatandaşların toplu ulaşım hizmetine yönelik sıkıntı yaşamaması için azami çaba harcandığını duyurdu.

SON GÜN ŞİFRE DEĞİŞTİ
İzmir Büyükşehir Belediyesi, ESHOT Genel Müdürlüğü tarafından 13 Ocak 2015 tarihinde gerçekleştirilen "Elektronik Ücret Toplama Sistemi İşletim Hizmeti Alımına" ait ihaleyi kaybeden firmanın (Kentkart A.Ş.) Kamu İhale Kurulu’na yaptığı itirazın 8 Nisan tarihinde reddedildiği ve yeni yüklenici (Kartek) ile 30 Nisan 2015’te sözleşme imzalandığına dikkat çekti. Belediye yaptığı yazılı açıklamada "Şartname gereği ‘sistemin sorunsuz ve güvenli şekilde işletiminin devrini’ sağlamakla yükümlü olan Kentkart A.Ş., kamuoyuna yaptığı ‘Şirketimiz 28-29 Mayıs 2015 tarihlerinde sistemle ilgili teknik detay ve şifrelerini idare yetkililerine tutanak ile teslim etmiştir’ açıklamasına rağmen, eksik verdiği şifre ve kodları da son gün değiştirerek devir işlemlerini aksatmaya çalışmıştır. Ayrıca firma yetkilileri devir işlemi için gelmediğinden, bu işlem de gerçekleştirilememiştir. ESHOT Genel Müdürlüğü, bağımsız uzman kişiler tarafından tespit edilen bu durum üzerine İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuş, Başsavcılığın görevlendirmesiyle harekete geçen İzmir Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Bürosu da ‘şifre değişikliği’ olayını tespit etmiştir. Sorunun çözümü konusunda gerekli müdahaleleri yapan idaremiz, vatandaşlarımızın toplu ulaşım hizmetine yönelik sıkıntı yaşamaması için azami çaba harcamaktadır" bilgisi verildi.

KENTKART: TUTANAKLA TESLİM ETTİK
Kenkart AŞ'den yapılan açıklamada ise 28 ve 29 Mayıs'ta kent içi ulaşım sistemiyle ilgili teknik detay ve şifrelerin yetkililere tutanakla teslim edildiği, şirket olarak sorumluluk ve görevlerinin dün bittiği belirtildi.
Açıklamada, tüm bayilerin depozitoları ve komisyonlarının 15-30 Haziran'da ödenmesinin planlandığı kaydedildi.

Yorum Ekle