Karabıyık'tan okul müdürü atamalarına tepki!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, Milli Eğitim Bakanlığı'ndaki atamalar ile ilgili eleştiride bulunarak, "Ülke genelinde birçok okul müdürü yapılan bu performans değerlendirmeleri ile görevden alınmış, yerlerine başkaları atanmıştır" dedi.

Karabıyık'tan okul müdürü atamalarına tepki!
- A +

 

CHP Bursa milletvekilleri Lale Karabıyık ve Orhan Sarıbal, TBMM'de basın toplantısı düzenledi. Karabıyık, 652 sayılı Milli Eğitim Bakanlığı Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname'nin 37. maddesinin 8. fıkrasına göre okul ve kurum müdürlerinin yazılı ve sözlü sınavlarda başarılı olmak kaydıyla vali tarafından atandığını belirterek, "Ülke genelinde birçok okul müdürü yapılan bu performans değerlendirmeleri ile görevden alınmış, yerlerine başkaları atanmıştır. Yeni atanan bu okul müdürleri de müdür yardımcısı kadrolarına atanacaklar hakkında belirleyici konumda olup, puanlama yapılmaktadır. Bu son derece önemli bir kadrolaşmadır. Ayrıca okul müdürleri akademik kariyerleri, uluslararası düzeydeki yayınları, aldığı ödülleri, başarıları ve görev yaptıkları okul katkıları genellikle dikkate alınmamıştır. Hatta vefat etmiş öğretmenin de değerlendirmeye katılarak 75'in üzerinde puan aldığı örnekler görülmüştür" dedi.

11 Haziran tarihinde Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'nun eğitim kurumlarına yönetici atama yönetmeliğinin üç kritik maddesi hakkında yürütmeyi durdurma kararı verdiğini söyleyen Karabıyık, "Türk Eğitim-Sen'in açtığı davayı karara bağlayan Danıştay, bulundukları bölgede altı aydan az görev yapan şube müdürlerinin okul müdürlerine 'puan vermelerine ilişkin işlemlerin' yürütmesini durdurdu. Okul müdürlerinin hiçbir kıstas olmadan müdür yardımcılarını belirleme yetkileri de iptal edildi. Ayrıca müdür yardımcılarının 4 yılda bir değişecek müdürle birlikte değişmelerine ilişkin yönetmelik maddesi de iptal edildi" diye konuştu.

Yorum Ekle

İlgili Haberler