İstisnai kadro sıçrama tahtası mı oldu?

Bursa Osmangazi Belediye Meclisi MHP grubu, AKP’li siyasi ve milletvekili yakınlarının özel kalem müdürlüğüne ait istisnai kadro üzerinden devlet memurluğuna geçiş yaptırıldığı iddialarını meclise taşıdı.

İstisnai kadro sıçrama tahtası mı oldu?
- A +

 

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Osmangazi Belediye Meclisi Grubu üyeleri Cemil Aydın, Dr. Mehmet Hasanoğlu ve Volkan Birkan, belediye meclisinde soru önergesi verdi. Belediyelerin kadrolarının, “Belediye ve Bağlı Kuruluşları İle Mahalli İdare Birlikleri Norm Kadro İlke ve Standartlarına Dair Yönetmelik” doğrultusunda belirlendiği hatırlatılarak şöyle devam edildi:

“Bu kadrolar belirlenirken, bazı belediye gruplarına özel kalem müdürü kadrosu da tahsis edilmektedir. Söz konusu bu kadrolara atanma, diğer memurluklara atanmanın dışında, KPSS'ye girme şartı olmadan yapıldığından, herkesin dikkatlerini bu kadrolara dikmesine neden olmaktadır.

ÖZEL KALEMİN HUKUKİ DURUMU

Özel kalem müdürlüğü kadroları, 657 sayılı kanunun 59. maddesine göre; istisnai memuriyet kadrolarındandır. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 59. maddede istisnai memuriyet kadroları sayıldıktan sonra, bu kadrolara 657 sayılı kanunun atanma, sınavlar, kademe ilerlemesi ve dereceye yükselmesine ilişkin hükümleriyle bağlı olmaksızın tahsis edilmiş derece aylığı ile memur atanabileceği hükme bağlanmıştır.

Memurların bulundukları istisnai memuriyet kadroları emeklilik aylığının hesabında ve diğer memurluklara naklen atanmalarında herhangi bir sınıf için kazanılmış hak sayılmaz. Bu görevlerde bulunan memurların emeklilik kıdemleri yürümekte devam eder. Buna göre, özel kalem müdürü kadrolarına yapılan atamalarda, 657 sayılı kanunun atanma, sınavlar, kademe ilerlemesi ve derece yükselmesine ilişkin hükümleriyle bağlı olmaksızın tahsis edilmiş derece aylığı ile memur atanabilir.

İSİMLERİNİ AÇIKLAYIN!

Çok uzun süredir Osmangazi Belediye Başkanlığı Özel Kalem Müdürlüğü kadrosundan bazı AKP'li siyasi ve milletvekili yakınlarının istisnai kadro üzerinden devlet memurluğuna geçiş iddialarının aydınlatılmasını istiyoruz.

2009-2015 yılları arasında başkanlığınız bünyesinde özel kalem müdürlüğünden istinai kadro uygulaması ile devlet memurluğuna geçiş yapan kişilerin isimlerinin tarafımıza yazılı olarak bildirilmesini rica ederiz.”

Yorum Ekle

İlgili Haberler