İşte esas müzakere sürecinin başlayacağı tarih

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, müzakerelerde tarama sürecinin tamamlandığını, 29 Haziran’dan itibaren esas müzakere sürecinin başlayacağını açıkladı.

İşte esas müzakere sürecinin başlayacağı tarih
- A +

 

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis ile bugünkü görüşmesinin tamamlanmasının ardından, Cumhurbaşkanlığı’nda basına açıklama yaptı. Akıncı, bugünkü görüşmede Cinsiyet Eşitliği Komitesi’nin görev kapsamının ve Türk tarafını komitede temsil edecek üyelerin belirlendiğini söyledi. Akıncı, bugün üçüncü resmi görüşmenin tamamlandığını, dördüncüsünün 29 Haziran’da yapılacağını söyleyerek, 15 Mayıs’taki görüşmede müzakerecilere verilen görevin tamamlandığını, tarama sürecinin sona erdiğini kaydetti. Müzakerecilerden bugüne kadar yapılan çalışmalardan, 11 Şubat 2014 tarihli uzlaşmanın da çerçevesinde hangi konularda tarafların pozisyonunun ne olduğunu saptamalarının istendiğini söyleyen Akıncı, buna ilişkin belgelerin bir kısmının önceki toplantıda, diğer kısmının da bugünkü toplantıda sunulduğunu, dolayısıyla tarama sürecinin tamamlandığını vurguladı. Akıncı, “Şimdi elimizde Akıncı-Anastasiadis belgeleri ya da uzlaşmaları diye tanımlayabileceğimiz. Türk görüşleri, Rum görüşleri ve üzerinde mutabakat sağlanamamış hususları içeren belgeler var” dedi.

LİDERLER SÜRECE DAHA AKTİF ŞEKİLDE KATILACAK

Liderlerin sürece daha aktif bir şekilde katılma zamanının geldiğini belirten Akıncı, 29 Haziran’dan itibaren esas müzakere sürecine başlanacağını vurguladı. Akıncı, “Hedef Kıbrıs’ta kapsamlı bir çözüme ulaşmaktır. Zaman kaybetmek hiçbir tarafın işine gelmemektedir. Kıbrıs’ta iki tarafın da kabul ettiği, gelecek kuşakları belirsizlikten kurtaracak, Kıbrıs Türk toplumunu uluslararası hukukun içine sokacak, iki kurucu devletin oluşturacağı federal bir yapıyı bir an önce kurmak hepimizin amacıdır” dedi.

Esas sürecin yanında, paralel bir süreçte güven artırıcı önlemlerin yürütüldüğünü söyleyen Akıncı, bugüne kadar bu konuyla ilgili ilan edilen çeşitli kararlar bulunduğunu, bunların bazılarının uygulandığını, bazılarının uygulanma sürecinde olduğunu kaydetti. Akıncı, “Bunun yanında daha başkalarını da değerlendirdik. Onlar da açıklanacak noktaya geldiğinde açıklanacaktır” diye konuştu.

CİNSİYET EŞİTLİĞİ KOMİTESİ ÜYELERİ BELİRLENDİ

Akıncı, bugünkü görüşmede Cinsiyet Eşitliği Komitesi’nin görev kapsamının ve Türk tarafını komitede temsil edecek üyelerin de belirlendiğini açıkladı. Komitede Türk tarafını Mine Atlı, Umut Bozkurt, Mine Yücel, Doğuş Derya, Ömür Yılmaz, Afet Özcafer, İzlem Gürçağ ve Derya Beyatlı temsil edecek.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Akıncı, görüşmede, güven oluşturucu önlemler çerçevesinde elektrik şebekeleri ve GSM operatörleri konusunda yapılan çalışmaların da gündeme geldiğini kaydetti. Akıncı, elektrik konusunda üç aşamalı bir plan hazırlandığını, bunun ilk aşamasının önümüzdeki günlerde tamamlanacağını, çalışmaların devam edeceğini, herhangi bir sıkıntı bulunmadığını ifade etti. Güven oluşturucu önlemler konusunda alınan diğer kararların da peyderpey yaşama geçirileceğini belirten Akıncı, hedefin en kısa sürede sonuç alarak, yaşama geçirmek olduğunu vurguladı. 

Yorum Ekle

İlgili Haberler