İsrail'de kilise kundaklandı

İsrail'de bir kilise kundaklandı, ateşe verilen binanın duvarına İbranice "Hristiyanlık karşıtı" grafitiler çizildi.  

İsrail'de kilise kundaklandı
- A +

 

İsrail'de bir kilisenin kundaklandığı belirtildi. İsrail Emniyet Sözcüsü Micky Rosenfeld, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, kuzeydeki Galile (Celile) kenti yakınlarında bulunan "Multiplication of the Loaves and Fishes" (Somun ve Balık Çoğalımı" kilisesine, kimliği henüz belirlenemeyen kişilerce saldırı düzenlendiğini belirtti. Kilisenin iç ve dış kısımlarının ateşe verildiğini aktaran Rosenfeld, binanın dış duvarına da "Hrıstiyanlık karşıtı" grafitilerin çizildiğini ifade etti.

Saldırının faillerinin bulunması için soruşturma başlatıldığını aktaran Rosenfeld, "Devam eden polis araştırması sonucu kilisedeki yangının kastlı olarak çıkarıldığı belirlendi. Bugün saldırıyla ilgili 16 genç (Yahudi)  gözaltına alınıp sorgulandıktan sonra serbest bırakıldı" bilgisini paylaştı.

Yetkililer, 2 kişinin dumandan hafif şekilde etkilendiği yangına, müdahale edilerek söndürüldüğünü kaydetti.

Hristiyanlar, saldırıya uğrayan söz konusu kilisede, Hazreti İsa'nın "5 ekmek ve 2 balıkla 5 bin kişiyi besleyerek" mucize gösterdiğine inanıyor.

"Saldırı hepimize düzenlenmiştir"

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'da saldırıya ilişkin yaptığı açıklamasında, “Bu sabah kiliseye yapılan çirkin saldırı, hepimize karşı düzenlenmiştir” dedi.

İsrail’in kuzeyinde bir kilisenin ateşe verilmesi ile ilgili yazılı bir açıklama yapan Netanyahu, İsrail iç istihbarat birimi Şin Bet’in başkanı Yarom Cohen’i arayarak, "saldırının hızlı ve etraflıca soruşturulması talimatı" verdiğini belirtti.

Netanyahu, şunları kaydetti:

“İbadet özgürlüğü İsrail’de bizim temel değerlerimizden biridir ve hukuki güvence altındadır. Bu rezil suçu işleyenler hukukun gücüyle karşılaşacaklardır. Nefret ve hoşgörüsüzlüğün bizim toplumumuzda yeri yoktur.”

İsrail’in kuzeyindeki Galile (Celile) kenti yakınlarında bulunan "Multiplication of the Loaves and Fishes" (Somun ve Balık Çoğalımı) Kilisesi'ne saldırı düzenleyen kimliği belirsiz kişiler, mekanı ateşe vermiş ve duvara İbranice olarak "Hristiyanlık karşıtı" grafiti yazmıştı.

Hristiyanlar, saldırıya uğrayan söz konusu kilisede Hz. İsa'nın beş ekmek ve iki balıkla beş bin kişiyi besleyerek mucize gösterdiğine inanıyor.

Yorum Ekle

İlgili Haberler