İnegöl’ün mobilya şöleni başladı

İnegöl’de mobilya şöleni başladı. Türkiye’nin mobilya modasını belirleyen MODEF EXPO, bugün düzenlenen törenle 38’nci kez kapılarını ziyaretçilerine açtı.

İnegöl’ün mobilya şöleni başladı
- A +

 

Mobilyanın başkenti İnegöl’de Türkiye’nin mobilya modasına yön veren MODEF EXPO fuarı bugün düzenlenen törenle açıldı. Birbirinden yeni mobilyaların görücüye çıktığı MODEF EXPO 2017’nin açılış törenine ilgi yoğun olurken, fuarda göz dolduran mobilyalar dikkat çekti. Henüz ilk günden itibaren fuara ziyaretçilerin de yoğun ilgi göstermesi üreticilerin yüzünü güldürdü.

DÜNYA ŞAMPİYONU GÜREŞÇİMİZ AÇILIŞA KATILDI

38. MODEF EXPO Fuarının açılış törenine; Bursa Valisi İzzettin Küçük, Kaymakam Ali Akça, AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Abdulkadir Karlık, İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş, AK Parti Bursa İl Başkanı Ayhan Salman, Cumhuriyet Başsavcısı Zekeriya Alper İnanç, İTSO Başkanı Metin Anıl, İMOS Başkanı Yavuz Uğurdağ, İlçe Emniyet Müdürü İlhami Araali, siyasi parti temsilcileri, oda ve dernek başkanları ile çok sayıda davetli katılım gösterdi. MODEF açılışına davet üzerine Dünya Şampiyonu Milli Güreşçimiz Rıza Kayaalp de katıldı.

YENİ FUAR ALANI İZLENİME SUNULDU

Tüm şehrin büyük heyecanla beklediği fuarın açılış töreninde yapılması planlanan yeni fuar alanının projesine ilişkin sinevizyon gösterisi gerçekleştirildi. Ayrıca mobilya ritmini buldu isimli sinevizyon gösterimi de tören öncesi davetlilere sunuldu.

70 ÜLKEDEN KATILIM BEKLENİYOR

38. MODEF EXPO Fuarının açılış konuşmasını MODEF Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Uğurdağ gerçekleştirdi. Bugün yine İnegöl’de Türkiye ve dünya mobilya sektörünün buluşmasına şahitlik edildiğini kaydeden Uğurdağ, “İnşallah bu organizasyonumuzla birlikte hem Türkiye hem dünya mobilya sektörü İnegöl mobilyasını tanımış, görmüş olacaktır. Mobilya sektörünün İnegöl’de oluşmasında, gelişmesinde, MODEF Fuarcılık ve benzeri organizasyonların büyümesine katkı sağlayan büyüklerimize çok teşekkür ederim. Fuarımızda 27 bin 100 metrekare alana sahibiz. İnegöl’de üretim yapan 182 firmamız fuara katılım gösterdi. Organizasyondaki birinci amacımız ihracat ayağımızı geliştirmek ve büyütmektir. Bununla birlikte dış alım heyeti organizasyonları düzenliyoruz. 70’e yakın ülkeyi İnegöl’de ağırlayacağız. 38 ülkeyi kendimiz tespit edip bizzat ziyaret ederek alım heyetleri çağırdık. 1 hafta boyunca fuara gelecek olanların kapasitesini biliyoruz. Bu organizasyonla birlikte ihracat ayağında en iyisini alacağımızı umuyorum. İnegöl mobilya ihracatı, Türkiye mobilya ihracatının yüzde 15’ini sağlıyor. Bu rakamı artırmak istiyoruz. Hem İnegöl mobilyasını hem MODEF Fuarcılığı tanıtmak adına programlar gerçekleştirip reklamlar verdik. Bu sene ‘Bir fuardan fazlası’ sloganını kullandık. Bu fuar ziyaretinden sonra ziyaretçilerimiz şehrimize inip yıllardır marka olan Ertuğrulgazi Caddemizi, Türkiye’de ilk defa kurulan Mobilya AVM’mizi, İMOTİM’i, Bursa-Ankara Karayolu üzerindeki showroomlarımızı ziyaret ediyorlar. Biz şehir olarak fuarcılık yapıyoruz. Fuarın neticelerini fuar bittikten sonra da almayı umuyoruz” dedi.

İNEGÖL MOBİLYASI KİTABI YILBAŞINDA BİTECEK

İnegöl Marangozlar ve Mobilyacılar Odası Başkanı Özcan Ayhan da fuara katılanlara teşekkür ederek başladığı konuşmasında; “İnegöl Mobilyacılar Odası olarak 1 yıldır İnegöl mobilya tarihini anlatan bir kitap hazırlıyoruz. Yılbaşında hazır olacağını düşünüyoruz. Fuarın hayırlar getirmesini temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

İNEGÖL, TARİHE BİR DİP NOT DAHA DÜŞTÜ

İTSO Başkanı Metin Anıl ise bugün İnegöl mobilyacısının ve İnegöl’ün tarihe bir dip not daha düştüğüne dikkat çekti. Mobilya ve Dekorasyon Fuarının 38’incisinin tertip edilerek bu notun düşüldüğünü vurgulayan Anıl, “Bu muhteşem açılışı, AR-GE ve inovasyon örneği olan mobilyaları sunmayı, Türkiye ve dünyanın önüne teşhir etmeyi 15 Temmuz hain darbe girişimine rağmen, Suriye, Irak, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki kargaşaya rağmen, Pazar kaygılarına rağmen bunu gerçekleştiriyor. Emeği geçenlere şükranlarımı sunuyorum. Her geçen yıl gelişiyoruz, büyüyoruz, kabımıza sığmıyoruz. Daha iyi ürünler teşhir ediyoruz. İnegöl olarak ülkenin kalkınmasında elimizi taşın altına koyuyoruz. Üzerimize düşeni layığı ile yapıyoruz. İnegöl’ü Türkiye’de mobilyanın başkenti yapma adına emin adımlarla ilerliyoruz. Devletimizin ve hükümetimizin bize muazzam destekleri, teşvikleri var. Afrika ve Ortadoğu’ya yapacağınız ihracatlara destekler var. İnegöl insanı, İnegöl’ün menfaatlerinin konuşulduğu hiçbir ortamda siyaset yapmaz, birlik ve beraberlik içerisinde durur. İnegöl’ün en önemli projelerinden biri budur. Önümüzde 2 proje var, biri kabına sığmayan MODEF Fuar alanının yenisini yapma projesi, diğeri ise İnegöl Üniversitesi’dir. İnegöl’ün kültürel, sosyal ve ticari yapısını değiştirecek bu projeyi gerçekleştirmek durumundayız” diye konuştu.

AT ARABASI TEKERLEĞİNDEN MOBİLYANIN BAŞKENTİNE

38. MODEF EXPO açılış töreninde İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş da kürsüye çıkarak bir konuşma yaptı. Mobilyada bugün gelinen noktadan çok daha iyi yerlere ulaşmayı hedeflediklerini kaydeden Aktaş, “İnegöl bundan 100 yıl önce at arabası tekerleği üretirken, çeyiz sandığı, hazeran sandalye üretirken Allah’a hamdolsun bugün 180 ülkeye ihracat yapan, 360 milyon mobilya ihracatı rakamlarına ulaşmış ve her geçen gün bu rakamları artırmak için ciddi aktiviteler gösteren bir şehir. Bu artarak devam edecek. Bu konuda çok ciddi gayret ve emek var. Çok daha iyilerini yakalamak istiyoruz. Bu güzelliklerin oluşması adına emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.

MODEF İNEGÖL’ÜN DEĞERLERİ ARASINA GİRDİ

Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Abdulkadir Karlık ise İnegöl’ün yerel değerini evrensel değer haline dönüştürmeye devam ettiğini dile getirerek şöyle konuştu: “Bursa’yı dünya mobilya merkezi arasına katan bir ilçe… Bin 500’ü aşkın firma ile Bursa’nın gelişimine katkıda bulunuyor. İnegöl mobilya ihracatının yüzde 15’ini, yurtiçi mobilya talebimizin de yüzde 40’ını karşılıyor. MODEF İnegöl mobilyasının gelenekselden dünya çapına sunulduğu bir adres olmuştur. MODEF de İnegöl’ün değerleri arasına girmiştir. İnegöl mobilyasının dünyaya açılan penceresi olan EXPO 22 Ekim’e kadar açık kalıp ziyaretçilerini bekleyecek. 180 mobilya firması burada ürünlerini teşhir ediyor. Bu güzel organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Fuarımızın İnegöl’ümüze, Bursa’mıza ve ülke ekonomimize katkı sağlamasını temenni ediyorum.”

ÜRETMEYE, DÜŞÜNMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Mobilyanın İnegöl için bir başarı hikâyesi olduğuna vurgu yaparak konuşmasına başlayan AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin de “Yılda 2 kez burada buluşup 1 yılın emeğini, birikimini hem yerli hem yabancı müşterilerimize sergileyerek helal yoldan rızkımızı temin etmeye çalışıyoruz. Bunun için mücadele eden çok değerli gönül insanlarının mücadeleleri var. Bugün bunun rızka dönüşeceği çok önemli bir gündeyiz. Eğer bugün gelişim sağlanıp bu günlere gelindiyse, işadamlarımızın hayalleri Türkiye’nin sınırlarını açtıysa bunda istikrarın çok büyük önemi var. Bu istikrarın oluşmasında da 2002 yılından beri başarı hikâyesini sandıklarda yenileyen aziz milletimizin emeği var. Bu istikrarın idarede hükümete dönüşmesi, hükümet ederken millet adına işler yapan, gecesini gündüzüne katan Sayın Cumhurbaşkanımızın çok büyük emeği var. Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarımızı sunuyoruz. Üretmeye, düşünmeye, yeni plan ve programlar yapmaya devam edeceğiz. Bu fuarı düzenleyen 180 arkadaşımız ürünlerini sergiliyorlar. 17-18 sene önce bu fuar için ciddi mücadeleler verildi. Bunu yakinen biliyorum. Bu fuar alanı yokluklar ve imkânsızlıklar arasında hayata geçirildi ve büyütüldü. Bu fuar alanı şuanda ihtiyaca cevap vermiyor. Bu durumda ne yapmak gerekiyor? Yetki verdiğimiz arkadaşlarımızın sorumluluk bilinci içerisinde yeni şeyler yapması gerekiyor. Belediyemizin tahsis ettiği alanda yeni bir fuar alanı oluşturulması gerekiyor. Çalışmaları gerçekleştiren tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Bu alandaki ürünlerin sergilenmesi, yetmeyen alanların büyütülmesi çok yakın zamanda yeni alanlarla gerçekleştirilecek. Türkiye 2023 hedefleri doğrultusunda ilerliyor. Biz güçlü, büyük Türkiye’nin oluşmasını temenni ediyoruz. Burada bin 600’e yakın yabancı misafir ağırlanacak. Bunların büyük çoğunluğu Ortadoğu, Asya, Afrika, Güney Amerika’dan buraya gelecekler. Bu konuda emeği geçen tüm paydaşları kutluyorum” dedi.

BİR İLÇEDEN DAHA FAZLASI

Törende son konuşmayı ise Bursa Valisi İzzettin Küçük yaptı. Bu fuarın bir fuardan daha da öte bir şey olduğunu dile getiren Vali Küçük, “İnegöl de bir ilçeden daha öte bir yer. Sürekli kendisini yenileyen, asla umudunu yitirmeyip dünyanın diğer bölgelerine hiç üşenmeden, karamsarlığa kapılmadan Güney Afrika’dan Güney Kore’ye koşturan, enerjisi bitmeyen sanayicileri, işadamları tebrik ediyorum. Yaptığınız iş çok değerli bir iş… Her zaman sizleri takip ediyorum. İnegöl sadece İnegöl’e değer katmıyor, Bursa ve Türkiye’ye de değer katıyor. Yeni fuar alanımızdan bahsedildi. Büyük bir zevkle, heyecanla olaya tanıklık ettim ve bu fuar alanı sadece İnegöl Fuar alanı olmayacak. Bursa’nın da fuar alanı olacak. Böyle muhteşem bir fuar alanına Bursa’nın da ihtiyacı var. Bu fuar alanında öyle bir vizyon ortaya koyalım ki Türkiye’nin fuar alanı olalım. İnşallah bunu başlatacağız, arkasında olacağız. Bu sadece İnegöl’ün değil Türkiye’nin binası, eseri, tesisi olacaktır. Bu hususta hepimiz gayret göstereceğiz. Gayretinizin karşılığını her zaman göreceksiniz” ifadelerinde bulundu.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri tarafından gerçekleştirilen kurdele kesimiyle 38. MODEF EXPO resmen açıldı. Ardından Vali Küçük nezaretinde protokol üyeleri stantları gezerek firma yetkililerine hayırlı işler dileklerini ileterek fuardaki mobilyaları inceledi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler