İkizine can kattı!

Konya'da Hepatit B hastalığı ile 7 yıldan bu yana mücadele eden 40 yaşındaki Ali Dadak, tek yumurta ikizi Bayram Dadak'ın bağışladığı karaciğerinin bir bölümüyle hayata tutundu.

İkizine can kattı!
- A +

 

Konya'nın Selçuk İlçesi'nde oturan 2 çocuk babası Ali Dadak'a, 7 yıl önce gittiği hastanede halsizlik, baş ağrısı, deride kızarıklık, yüksek ateş, kaslarda ağrı, bulantı ve kusma şikayetleri üzerine Hepatit B teşhisi konuldu. Doktorlar, 1 yıl öncesine kadar ilaç tedavisiyle yaşamını sürdüren Ali Dadak'a, karaciğer nakli için hazırlıklı olmasını söyledi. Ai Dadak'a, 1 ay önce kontrol için geldiği Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde hemen karaciğer nakli olması gerektiği söylendi. Ali Dadak'ın ikizi 3 çocuk babası Bayram Dadak'ın tahlillerinde, karaciğer bağışına uygun olduğu görüldü. Akdeniz Üniversitesi Organ Nakil Merkezi'nde 23 Haziran günü yapılan operasyonla Bayram Dadak'ın karaciğerinin bir parçası, Ali Dadak'a nakledildi.

"CANIM İKİZİM CİĞERİNİ BAĞIŞLADI"

Ali Dadak, hastalığı süresince çok sıkıntı çektiğini söyledi. Hastalığın ilaçla tedavisi konusunda son ana kadar mücadele ettiğini söyleyen Dadak, şöyle konuştu:

"7 yıl canımla mücadele ettim. Canım ikizim ciğerini bağışlayıp beni hayata bağladı. Eşim de bağışçı olmak istedi fakat sağlığı müsaade etmedi. Çok mutluyum. Şu an her şey çok iyi, taburcu olacağım günü bekliyorum."

"ÇAĞIRDILAR KOŞARAK GELDİM"

İkizinin hayatını kurtardığını anlatan Bayram Dadak ise "İkizime nakil için çağırdılar, koşarak geldim" dedi. Dadak, "Kardeşimin hastalığı ailedeki herkesi üzüyordu. Ben de ikizim olması nedeniyle herkesten fazla üzülüyordum. Bu benim için fırsattı, hiç düşünmeden karaciğerimin bir bölümünü bağışladım. Sağlıklı ve çocuklarının başında olması tüm aileyi mutlu edecek. Doktorlarımıza ve emeği geçen sağlık çalışanlarına teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Nakil operasyonunu gerçekleştiren ekibin başında yer alan Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkez Müdürü ve Cerrahi Sorumlusu Doç.Dr. İbrahim Aliosmanoğlu, verici ve alıcının durumlarının çok iyi olduğunu belirtti.

Yorum Ekle

İlgili Haberler