İki ülke arasında "Manş" gerginliği

Fransa’da Manş Tüneli’ni kapatarak, protesto eylemi düzenleyen feribot çalışanları, İngiltere-Fransa arasında gerginliğe neden oldu. İki ülke arasında sağlanan ulaşımda aksaklıklar meydana geldi.

İki ülke arasında "Manş" gerginliği
- A +

 

Fransa’nın Manş Denizi kıyısında bulunan Calais kentinde, dün feribot çalışanları protesto eylemi düzenledi. Kentte feribotlarının başka bir firmaya satılması nedeniyle işsiz kalacak yaklaşık 200 denizci, Fransa’yı İngiltere’ye bağlayan Manş Tüneli’ni kapattı. Bu sırada, Calais’de kamp kuran mülteciler ise çıkan olaylardan faydalanarak İngiltere’ye geçmeye çalıştı.

Denizcilerin başlattığı grev yüzünden feribot seferleri aksadı. İngiltere’den Fransa’ya düzenlenen tren seferleri ise iptal edildi. Tünelin girişinde lastik yakan eylemciler, kamyon ve otobüslerin geçişine de engel oldu.

Öte yandan, protestocuların kamyon ve otobüsleri durdurmasını fırsat bilen mülteciler ise araçlara saklanarak İngiltere’ye geçmeye çalıştı.

İKİ ÜLKE ARASINDA GERGİNLİK

BBC’nin haberine göre, Güvenlik ve Göçten Sorumlu İçişleri Bakanı, James Brokenshire, Fransa’da yaşanan olayları kınadı. İngiliz bakan, İngiltere’nin kanunen bölgeye müdahale şansının imkansız olduğunu, bölgeden Fransız yetkililerinin sorumlu olduğunu açıkladı.

Başbakan David Cameron ise bugünkü parlamento toplantısında, Fransa’da gerçekleşen olayların kabul edilemeyeceğini belirtti. İngiltere Başbakanı, iki ülkenin de birbirini suçlayarak bir sonuca varamayacağını vurguladı. Dün Fransa’da yaşanan olayların ‘kilit nokta’ olduğunu belirterek bakanlara seslenen Cameron, mülteci göçünün engellenmesine ilişkin derhal önlemlerin arttırılması gerektiğini savundu. Fransız yetkililerle daha sıkı işbirliği ve sınırda arttırılacak güvenlik önlemlerini sıralayan Başbakan ayrıca, Akdeniz üzerinden Avrupa’ya gelmeye çalışan göçmenlere yönelik ise ülkelerin beraber hareket etmesi gerektiğini ifade etti.

İngiltere İçişleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre ise 2015’in başından itibaren toplam 19 bin göçmen Manş Tüneli’ni geçerek ülkeye girmeye çalıştı. Sayının geçen yıla kıyasla iki katı daha fazla olduğu bildirildi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler