İdam mahkumunun son sözü ülkede gündem oldu

ABD'nin Teksas eyaletinde idamı ilk kez 2021 yılında ertelenen Ramiro Gonzales, cezasının infazına günler kala duyanları şoke eden bir taleple idamının tekrar ertelenmesini talep etti.

İdam mahkumunun son sözü ülkede gündem oldu
- A +

 

ABD'nin Teksas eyaletinde yaşayan Ramiro Gonzales, kötü bir çevrede kötü bir çocukluk dönemi yaşadı. İlk olarak Ramiro’ya hamileyken uyuşturucu kullanan annesi onu doğumunun ardından büyükannesine terk etti. Çocukluğu büyükannesinin yanında geçen, anne ve baba sevgisinden mahrum olarak büyüyen Gonzales, ergenlik döneminde ise bir akrabası tarafından cinsel istismara uğradı. Hayatının ilk yılları kâbusa dönen Ramiro Gonzales liseye gitmek istemedi ve birkaç farklı işe girip para kazanmaya çalıştı. Girdiği işlerde de aradığını bulamayınca çocukluktan beri yetiştiği çevrenin etkisiyle suç dünyasına adım attı.

Ramiro Gonzales 2003 yılında bir kadını kaçırıp tecavüz etmekten hüküm giydi. Hapishaneye nakil olmak için beklediği sırada polis şefiyle konuşmak isteyen Gonzales, verdiği bilgilerle büyük bir şaşkınlık yaşattı. Polis şefine iki yıl önce kaybolan Bridget Townsend hakkında bilgi sahibi olduğunu söylüyordu. Başlangıçta anlattıkları inandırıcı bulunmadı ancak Gonzales’in cesedin yerini bildiğini söylemesiyle birlikte işin rengi değişti. Gonzales, polisleri, ailesinin yaşadığı çiftliğin yakınlarına götürdü. Bölgede yapılan kapsamlı aramalarda kemik parçaları ve insan kafatası bulundu. Bridget Townsend’e ait olan kemiklerin bir kısmı yabani hayvanlar tarafından parçalanıp dağıtılmıştı.

Tecavüz ve cinayet suçlamalarıyla mahkeme karşısına çıkan Ramiro Gonzales, kendisine yöneltilen tüm suçlamaları kabul etti ve idam cezasına çarptırıldı. Zehirli iğne ile idam edilecek olan Gonzales’in infazı ilk kez 17 Kasım 2021'de ertelendi. İdam tarihi 13 Temmuz 2022’ye ertelenen Gonzales’in avukatları, önümüzdeki günlerde gerçekleştirilmesi beklenen infazı ertelemek için tekrar mahkeme heyetine başvurdu.

İDAMININ 1 AY ERTELENMESİ İSTENİYOR ÇÜNKÜ...

Ramiro Gonzales’in avukatları geçtiğimiz çarşamba günü mahkemeye yaptıkları başvuruda idamın 1 ay daha ertelenmesini istedi. Mahkeme heyeti üyeleri, bu talebin nedenini sorduğunda ise aldıkları cevap karşısında şaşkınlıklarını gizleyemedi. Avukatlar yaptıkları detaylı sunumda, Teksas Üniversitesi'nden gelen bir nakil ekibinin Gonzales'e bazı tahliller yaptığını belirtti. Tahlil sonuçlarına göre Gonzales böbrek bağışçısı olmak için mükemmel bir adaydı ve böbrek nakli 1 ay içinde gerçekleştirilebilecekti.

Avukatların mahkeme heyetine yaptığı sunumda, Gonzales’in idamı sırasında yanında bulunacak din görevlisi Cantor Michael Zoosman'dan gelen bir mektup da okundu. Mektupta, “Ramiro fedakar bir böbrek bağışçısı olmak istiyor ve bu idamının ertelenmesi için üretilen bir bahane değil. Gonzales’in bu bağışı Tanrı ile arasını düzeltmek için yaptığına yürekten inanıyorum” ifadeleri yer aldı.

Gonzales’in avukatları aracılığıyla yaptığı ikinci organ nakli talebine ilişkin dava, önümüzdeki hafta salı günü görülecek. Gonzales’in avukatları, organ nakli talebinin yanı sıra şartlı tahliye kuruluna ölüm cezasının iptal edilmesi konusunda bir talepte bulunacaklarını açıkladı. 

Yorum Ekle

İlgili Haberler