Hibeler geri gidiyor

Bursa Uludağ Üniversitesi (UÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, TÜBİTAK bünyesinde açılan hibe destek programları yeterli sayıda proje başvurusuna ulaşamadığı için hibelerin girişimcilere ulaştırılamadığından yakınırken, “Uludağ Üniversitesi (UÜ) Teknoloji Transfer Ofisi (UÜ-TTO) hibelerin girişimcilere ulaşması noktasında etkin ve pratik bir rol üstlendi” dedi.

Hibeler geri gidiyor
- A +

 

Üniversite-sanayi alanında işbirlikleri sağlayarak bilginin ürüne dönüşmesi adına girişimcilere rehberlik eden Uludağ Üniversitesi (UÜ) Teknoloji Transfer Ofisi (UÜ-TTO), ‘TÜBİTAK bin 512 Teknogirişim Sermaye Desteği Programı Uygulayıcı Kuruluşu’ oldu.

Konuyla ilgili açıklama yapan Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, Türkiye’de AR-GE faaliyetlerinin ve bütçelerinin arttırılması gerektiğine işaret ederek; “Araştırma-geliştirmeye gereken önemi verirsek biz de ülke olarak teknolojide söz sahibi oluruz” dedi.

Rektör Ulcay, Amerikalı girişimcilerin AR-GE çalışmalarını evlerinin garajlarında dahi yaptıklarını ve bunun neticesi olarak teknoloji gelişimine hükmettiklerini, ülke olarak Türkiye’nin de AR-GE konusunda bireylerden başlayarak ciddi atılımlar yapması gerektiğini belirtti.

ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ TEKNOLOJİ TRANSFER OFİSİ’NDEN ÖNEMLİ ATAK

Bu konuda TÜBİTAK 1512 Teknogirişim Sermaye Desteği Programı kapsamında teknogirişimcilere 150 bir TL'ye kadar hibe desteği verildiğini anlatan Ulcay, şunları söyledi: "ULUTEK Teknoloji Geliştirme Bölgesinde bulunan Uludağ Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (UÜ-TTO), TÜBİTAK 1512 Teknogirişim Semaye Desteği Programı Uygulayıcı Kuruluşu oldu. Artık girişimcilerin www.ulukoza.com adresi üzerinden başvurarak teknolojik iş fikirlerini gerçekleştirmeleri için her türlü desteği UÜ-TTO tarafından almaları mümkün" dedi.

TTO İLE HİBELER GİRİŞİMCİLERLE BULUŞUYOR

Özellikle gençlerin bu konuya ilgi göstermesi gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Yusuf Ulcay; ABD, Çin, Japonya ve Almanya'nın AR-GE harcamaları konusunda dünyanın ilk 4 ülkesi olduğunu belirtirken, pahalı ve uzun bir süreç olmasına rağmen AR-GE'nin önemli bir yatırım olduğunu ve meyvesini zaman içinde mutlaka vereceğini kaydetti.

Girişimci gençlerin iş fikirlerini hayata geçirmek için www.ulukoza.com adresinden başvuru yaparak, destek alabileceklerini ifade eden Rektör Prof. Dr. Ulcay, “TÜBİTAK bünyesinde açılan hibe destek programları yeterli sayıda proje başvurusuna ulaşamadığı için hibeler girişimcilere ulaştırılamıyor. UÜ-TTO, hibelerin girişimcilere ulaşması noktasında etkin ve pratik bir rol üstlendi” şeklinde konuştu.

Yorum Ekle

İlgili Haberler