Hedefi "kök hücre" çalışmalarına destek olmak

Milletvekili genel seçiminde TBMM'ye girmeye hak kazanan engelli milletvekili AK Partili Bennur Karaburun, öncülüğünü yaptığı "kök hücre" tedavisiyle ilgili çalışmalardan sonuç almayı hedefliyor.

Hedefi "kök hücre" çalışmalarına destek olmak
- A +

 

Yağmur altında tekerlekli sandalyesiyle ilerlerken çekilmiş fotoğrafıyla gündeme gelen ve AK Parti'den Bursa milletvekili seçilen Karaburun, yaptığı açıklamada, Türkiye'deki 9 milyon engelliyi temsil etmenin mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Ülke nüfusunun yüzde 14'üne yakınının engellilerden oluştuğunu belirten Karaburun, ''Yani her 8 kişiden biri engelli. Aileleri de sayarsanız bu çok büyük bir kesim. Çok şükür halkımız teveccüh gösterdi. Ben de onların seslerini duyurabilmek için Meclis'te olacağım" diye konuştu.

Karaburun, milletvekilliği döneminde en büyük amacının, "kök hücre" tedavisi gibi konularda yürütülen çalışmalara destek vermek olduğunu vurguladı.

Sağlık Bakanlığı nezdinde 2006 yılından bu yana konuyla ilgili çalışmalarda bulunduğuna değinen Karaburun, "Bunun, gündeme getirilmesi gereken bir konu olduğunu düşünüyorum. Kök hücre sadece ortopedik engelliler için geçerli değil. Kas hastalıkları, MS, kalp nakilleri ya da diyalize girenler gibi çok büyük bir kesime hitap ettiği için kök hücreyle ilgili çalışmalarda bulunmak istiyorum'' ifadesini kullandı.

Bennur Karaburun, 2006'da, o dönem yasal olmadığı için Sağlık Bakanlığının özel izniyle kök hücre ameliyatı geçirdiğini aktardı.

Ameliyat öncesi bunun riskli olduğunun kendisine söylendiğini ancak bunlara aldırış etmediğini dile getiren Karaburun, "Birinin bunu yapması gerekiyordu. Kimse elini taşın altına koymazken, ben o taşın altına gövdemi koydum. Bu şekilde de bir başlangıç oldu ve bu kök hücrenin faydasını gerçekten gördüm. Rabbim nasip ederse ben ve benim gibi insanların önünü açıp bu zorlu engelden kurtulabilmeleri için elimden gelen çabayı göstereceğim" değerlendirmesinde bulundu.

"AK PARTİ BU ÜLKENİN OMURGASIDIR"

Karaburun, 25. Dönem'de, TBMM'de en fazla kadın milletvekilinin AK Parti sıralarında olacağını belirtti.

Partisinden 41 kadın adayın Meclis'e girmeye hak kazandığına işaret eden Karaburun, şöyle konuştu:

"AK Parti, kadına ve engelliye ya da halkın her zümresinde olan insanların sesi olmak adına Meclis çatısı altında vekillerini toplamıştır. Bu da partimizin duyarlılığını göstermektedir. Bizler AK Parti'de olduğumuz için çok şanslıyız çünkü hizmet odaklı bir parti. Hepimiz hizmet etmek için elimizden gelen her şeyi yapacağız. 7 Haziran seçimleri partimiz için bir yenilgi değildir. Parti olarak seçimleri açık ara önde bitirdik. Milletimizin beklentisi için her zaman buradaydık, burada olmaya da devam edeceğiz. Sayın Başbakanımızın dediği gibi AK Parti bu ülkenin omurgasıdır."

Yorum Ekle

İlgili Haberler