HDP, MHP'yi geçebilir

07 Haziran günü yapılan milletvekili sonuçlarınıa HDP'den üç ilde itiraz var eğer kabul edilirse HDP 83’e çıkabilir ve MHP'yi geçebilir.

HDP, MHP'yi geçebilir
- A +

 

Seçimin resmi olmayan sonuçlarına göre HDP şu anda 80 milletvekiline sahip gözüküyor. Ancak HDP il yönetimleriŞanlıurfa, Batman ve Muş’ta kendilerine ait nizami oyların geçersiz sayıldığını öne sürerek YSK’ya başvurdu. YSK bu başvuruları kabul edip oyları HDP’ye ait olduğu yönünde karar verirse seçim tablosu değişiyor. Eğer sonuç bu şekilde olursa HDP 83 milletvekiline ulaşarak meclisteki üçüncü parti olacak. Şu anda milletvekili sayılarında Şanlıurfa’da 7-5 AKP, Batman’da 3-1 HDP, Muş’ta ise 2-1 yine HDP önde. Ancak denklem değiştiğinde Şanlıurfa’da AKP ve HDP 6’şar milletvekiline sahip olacak. Batman’da durum HDP lehine 4-0, Muş’ta ise yine HDP lehine 3-0 olacak. Bu durumda AKP 254’e vekile kadar düşebilir.

DHA ve CHA’ya göre HDP Batman’da 4 milletvekilliğini de kazandı.Anadolu Ajansı ise durumu 3-1 olarak veriyor. AA’nın sonuçlarına göre şu anda AKP 258, CHP 132, MHP ve HDP 80’er milletvekiline sahip gözüküyor.

Yorum Ekle

İlgili Haberler