“Hayvan sevmeyen insan da sevemez”

Club K9 Köpek Çiftliği ve Binicilik Merkezi, Bursalılara hayvan sevgisini aşılarken at ve köpek sahiplerine ihtiyaçlarını karşılayacak ürünlerin satışını da gerçekleştiriyor.

“Hayvan sevmeyen insan da sevemez”
- A +

 

Mustafa Emre ÖZGEN / bursa.com

Botanik Parkı yanındaki Club K9, bünyesinde pek çok at ve köpek barındırmanın yanı sıra, petshop ve hayvan pansiyonu hizmeti de veriyor.

Çiftlik hakkında konuşan işletme sahipleri Hülya ve Naci İbiş, hayvanların sağlıklarına dikkat ettiklerini dile getirdi.

BİR KÖPEĞİM OLSUN İSTEMİŞTİM, ÇİFTLİĞİMİZ OLDU

Konuyla ilgili sorularımızı yanıtlayan Hülya İbiş, çocukların at ve köpeklerle kurdukları yakınlığın insanlarla olan ilişkilerine olumlu etkiler yaptığına dikkat çekti.

Club K9 nasıl kuruldu?

Club K9 Köpek ve Binicilik Merkezi 2008 yılında kuruldu. Aslında Bursa K9 olarak köpek satışı ve eğitimi alanında hizmet vermek amacıyla kurulmuştuk ama daha sonra alanımızı genişleterek binicilik konusuna da yöneldik.

Her zaman bir köpeğim olsun istemiştim. Hayvanları çok severim. Eşim de çocukluğundan beri hep köpek bakmış. Önce AS Merkez’in arkasında küçük bir çiftlikle başladık. Şu anda bulunduğumuz yer ise tarlaydı. Burada hiçbir şey yoktu. Taşınmaya karar verdikten sonra bir yıl inşaatı sürdü. Tamamlandıktan sonra büyük bir tesis haline geldi.

Çiftliğinizden bahseder misiniz?  Ne gibi hizmetleriniz var?

Yaklaşık 15 bin metrekare alanda köpek ve at bakımı, pansiyonu, binicilik merkezi ve kafeteryamız var. Haftanın belirli günlerinde veterinerimiz buraya gelerek hayvanlarımızın bakımını yapıyor. Uzman personelimiz ve veterinerlerimiz buradaki hayvanların sağlığı için özverili bir çalışma sergiliyor. Ayrıca kafe bölümünde sabah kahvaltısının yanı sıra yemek servisimiz de bulunuyor.  Zaten bu hizmeti sunmaya başlarken amacımız, buraya hayvanını bakım için getirenlerin, çocuğu ata binerken bekleyen ailelerin vakit geçirmesi, sıcak ya da soğuk bir şeyler içmesi içindi. Ailelerin burada hoş vakit geçirmelerini istedik.

K9 ne anlama geliyor? Çok duyulmasına rağmen anlamı pek bilinmeyen bir kodlama.

K9 bir kelime oyunudur. İngilizcede “canine” köpekgillere ait, köpek, köpek ve benzeri hayvanlarla ilgili anlamına gelir. Okunuşu ise “keynayn” şeklindedir. K9 kelimesi de İngilizcede keynayn (K-key, 9-nayn) olarak okunur. Amerika’da ve daha sonrada dünyada bu kelime eğitimli polis köpeği olarak kabullenildi. Artık K9 denilince temel itaat ileri itaat ve saldırı ve koruma eğitimi almış köpekler anlaşılır.

ÇOCUKLAR ATLARLA İLGİLİ HER ŞEYİ ÖĞRENİYORLAR

Çocukların atlara ilgisi nasıl?

Çiftliğimizde binicilik eğitimi veriyoruz. Tur atmaktan engel atlamaya kadar çeşitli uygulamalar gerçekleştiriliyor. Eğitim için anaokulu ve ilkokul öğrencilerinin talebi fazla oluyor. O yaşlarda atlarla tanışma gerçekleşiyor. Midilliye biniyorlar. Esas eğitim ise 6 yaşında başlıyor. Dizgin, eğer nedir, atın teri nasıl soğutulur bunların hepsini öğreniyorlar.

Binicilik eğitimlerini tamamlayanlara eğitmenlerimiz sertifika veriyor. İsteyenler lisans almak için sınavlara giriyor.

Peki, güvenlikleri nasıl sağlanıyor?

Çocukların güvenlikleri ile ilgili tüm ekipmanlar burada var. İsteyen kendisi de getirebiliyor. Binişlerde bel koruyuculu yelek, çizme ya da bacakları koruyacak özel çeps dediğimiz ekipmanlar giyiliyor. Özellikle bacakların korunması önemli. Çünkü binişte sürekli oturma ve kalkma hareketi gerçekleşiyor.  Pantolon ve günlük kıyafet ile rahat edilmiyor. Bacakların sürtünmeden korunması gerekiyor. Biniş yüzmeden sonra vücudun en fazla noktasının hareket ettiği spor türü. Bacakların dışında kollar, omuzlar, bel ve sırt hareket halinde oluyor.

At konusuna yönelik, binicilik dışında pansiyon hizmetimiz de var. At sahipleri hayvanlarını bize bırakıyorlar. Bakımı ve temizliğini gerçekleştiriyoruz. Gelip burada binebiliyorlar.

KÖPEKLERİ EVLERİNDEN ALIYOR, YİNE EVLERİNE TESLİM EDİYORUZ

Köpekler konusunda gerçekleştirdiğiniz hizmetler neler?

Köpek konusunda ise yine pansiyon olmak üzere satış ve eğitim hizmetlerimiz de bulunuyor. Eğitimlerini de burada gerçekleştiriyoruz. Temel itaat eğitiminde yanınızda kayışla yürüyen köpek ileri itaat eğitiminde kayışsız, sol bacağınızın yanında yürüyor ve sizin komutlarınıza uyuyor. Alan koruma ve bodyguard eğitimleri ise güvenlik amaçlı gerçekleşen eğitimler.

Müşterilerimizin talepleri doğrultusunda, köpeklere de atlara olduğu gibi pansiyon hizmeti veriyoruz. Tatile gidecek müşterilerimizin köpeklerini evlerinden alıyor ve burada bakımlarını gerçekleştirmek üzere misafir ediyoruz. Ev ortamına alışkın köpeklerin pansiyon hizmetinde zorluk yaşayıp yaşamadıklarını merak ediyorlar. Bakıcı ve veterinerlerimiz alanlarında uzman kişiler olduğu için herhangi bir problem yaşanmıyor.

Belirli yaşa gelen safkan köpeklerin üretimini gerçekleştiriyoruz. Bunu yapmazsak safkan ırk bulmak oldukça zor hale gelecektir. Çünkü köpekler dışarıda farklı türlerle çiftleşebilmekte ve özelliklerini kaybedebilmektedir. Yeni doğan safkan yavruları burada büyütüyor ve satışını gerçekleştiriyoruz.

Petshop bölümünde neler bulunuyor?

Satış konusunda, petshop bölümümüzde evcil hayvanlar için ihtiyaç duyulan bütün malzemeler var. Köpekler dışında kedilere de yönelik ürünler bulunuyor. Zaten şu sıralar kedi bakımı daha yaygın. Çünkü köpeklere göre bakımı daha kolay ve temiz hayvanlar. Fakat suyu çok sevmediklerinden evde yıkanması zor olabiliyor. Belirli aralıklarla getirip veterinere göstermek daha faydalı olacaktır.

KÖPEKLER DOSTLUĞU PEKİŞTİRİYOR

Hayvanlarla içe içe olmanın çocukların sağlığına nasıl etkileri var?

Öncelikle hayvan sevmeyen insan sevemez. Hayvanlarla iç içe büyüyen çocuklar daha duygusal oluyorlar. Onlara zarar vermemeleri gerektiğini öğrendikleri için insanlara da zarar vermiyorlar. Ayrıca hayvanlarla vakit geçirmenin doğuştan gelen kimi rahatsızlıklara sahip çocuklarda olumlu etkileri olduğu biliniyor. Çalıştığımız rehabilitasyon merkezleri bu tip rahatsızlıkları olan çocukları burada ata bindiriyor. Atın sıcaklığını doğrudan almaları için eğer kullandırmıyorlar. Böylece gerginliğini atan çocuklar hayvanlarla iletişim kurarak mutlu oluyorlar.

Köpekler ise dostluğu pekiştiriyor. Tek çocuğu olan aileler köpek bakımını daha çok tercih ediyor. Böylece çocuklarına dostluk ve paylaşmayı aşılamak istiyorlar. Çocuklar da kuş ya da akvaryumdan öte kedi ve köpek gibi dokunabildikleri, sarılabildikleri hayvanları daha çok seviyorlar.

Evde hayvan bakmak zor mu?

Apartman yaşantısında hayvan bakımının zor olduğu söylense de, evlerde bakılabilecek köpek cinsleri de mevcut. Örneğin Boo adı verilen köpek cinsi ufak ve oldukça sevimli bir tür. Evde bakmanın dışında işletmeler güvenlik amacıyla da köpek almak istiyorlar. Evlerinin güvenliğini sağlarken onlara dostluk edecek köpek arayanlar da oluyor. Biz tüm talepleri karşılamaya çalışıyoruz.

TURİSTLERİN UĞRAK NOKTASI

Bursa’ya gelen turistlerin buraya ilgisi nasıl?

Club K9 Bursa’ya gelen turistler için de bir duraklama noktası olma özelliğini taşıyor. Çeşitli tur şirketleri de burayı uğramayı ihmal etmiyor. Yurtdışından gelen misafirlerimiz hayvanlarla iç içe olurken kafeterya bölümümüzde dinleniyor, yemeklerini yiyor ve dinleniyorlar.

HAYVANLAR İÇİN HİJYEN VE GÜVENLİK

Çiftliğinizi diğer tesislerden ayıran özellikler neler?

Türkiye’de Club K9 büyüklüğünde ve sisteminde çalışan başka bir çiftlik yok. Hayvanların bulunduğu bölgelerin havalandırmaları çiftlik içine değil, dışarı açılıyor. Hijyenik alanlarında bizlerin dışarıdan getirdiğimiz mikropların ve havanın içeri girmesine imkân yok. Bölümlere sadece veterinerlerimiz giriyorlar. Aynı zamanda petshoplarda hayvanlar küçük kafeslerde barındırılıyor. Biz burada onlar için geniş ve temiz alanlar sağlıyoruz. Sağlıklı ve güvenli bir ortamda yaşamaları için elimizden geleni yapıyoruz.

 

Yorum Ekle

İlgili Haberler