Hayatta kalmayı tavuklar öğretiyor

Bursa Avcılık ve Yaban Hayatı Şube Müdürü Hidayet Topçu, İstanbul'da üretilen sülün ve kekliklere tavukların yem bulmayı ve savunmayı öğrettiklerini söyledi.

Hayatta kalmayı tavuklar öğretiyor
- A +

 

Bursa Avcılık ve Yaban Hayatı Şube Müdürü Hidayet Topçu, "Tavuklar dünyaya gelen civcivlerine 4-5 hafta doğa ile mücadeleyi ve savunma yöntemlerini öğretiyor. Fakat kuluçka makinesiyle üretilen keklik ve sülünler için bu geçerli değil. Bu hayvanlar doğaya salındıktan kısa süre sonra yırtıcı hayvanlara yem oluyor. Biz, tavukların kuluçka döneminde yumurtalarını, keklik ve sülün yumurtalarıyla değiştiriyoruz. Böylece tavuklar, dünyaya gelen keklik ve sülünleri kendi yavrusu zannediyor onlara doğada kendilerini savunmayı öğretiyorlar" dedi.

EN DÜYÜK SORUN ÇÖZÜLDÜ

Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın doğaya salmak için kuluçka makineleri ile İstanbul'da ürettiği sülün Afyonkarahisar'da ürettiği kekliklerdeki en büyük sorun bu hayvanların doğal ortamda kendilerini savunmayı bilmeyip iç günü ile hareket etmeleri. Bakanlık bu sorunu, dünyaya getirdiği civcivlerine 4-5 hafta boyunca yem bulmak ve savunmayı öğreten gurk tavuklar ile çözdü. Bakanlık, Bursa İl Müdürlüğü bünyesinde bulunan Karacabey Ovakorusu’ndaki Celal Acar Yaban hayatı Kurtarma Merkezi'nde, 'Gurk Tavuk Altında Keklik ve Sülün Üretim' projesini uygulamaya koydu. Projeyi ilk etapta 20 yumurta ile başlattıklarını anlatan Bursa Avcılık ve Yaban Hayatı Şube Müdürü Hidayet Topçu, şöyle dedi:

"HEDEFİMİZ YÜZDE 10'U YAKALAMAK"

"Tavuklar dünyaya gelen civcivlerine 4-5 hafta doğa ile mücadeleyi, yem bulmayı ve savunmayı öğretiyor. Bizim, kuluçka makinesi ile İstanbul'da üretilen sülünler ve Afyonkarahisar'da dünyaya getirilen kekliklerde bu sıkıntı yaşanıyor. Bu özeliği olmayan hayvanlar iç günü ile hareket ediyor. Doğaya salınca, tilki, çakal, sansar kanatlılar arasında ise atmaca, şahin ve kerkeneslere yem oluyorlar. Bakanlığımız bu soruna, Kahramanmaraş'tan getirilen gurk tavuklar ile çözümledi. Görevlilerimiz kuluçkaya yatan bu tavukların yumurtalarını alıp yerine sülün ve keklik yumurtaları koyuyor. Tavuklar dünyaya gelen yavrularını kendi civcivleri sanıp onlara doğa ile mücadele, savunma ve yem bulmayı öğretiyor. Böylece ve daha güçlü oluyor. Bu tür hayvanlar doğaya bırakılınca yüzde 15-20'si hayatta kalıyor. Bizde bu oran çok düşük. Hedefimiz yüzde 10'u yakalamak."

Bu projeninin Kahramanmaraş ve Gaziantep'te de yapıldığını belirten Hidayet Topcu, Bursa'da bir yıl içersinde 10 bin sülün ve keklik yetiştirmeyi planladıklarını ekledi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler