'Hasta bakımına 15 dakika ara vereceğiz'

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, Opr. Dr. Furtun'un uğradığı silahlı saldırıda yaşamını yitirmesini kınayarak, yarın 09.00 ile 09.15 saatleri arasında acil servisler dışında hasta bakımına ara verileceğini bildirdi.

'Hasta bakımına 15 dakika ara vereceğiz'
- A +

 

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Kuşadası Devlet Hastanesini ziyaretinde, hastane çalışanlarına seslenerek, Samsun Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesinde uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitiren Opr. Dr. Kamil Furtun'a düzenlenen saldırıyı kınadı.

Saldırı nedeniyle yüreğinin yandığını ifade eden Müezzinoğlu, "Yarın sabah itibarıyla 15 dakika süresince tüm hastalarımıza şifa veren ele vefa organizasyonu yapıyoruz. 15 dakika süresince hasta bakımına aciller dışında ara vereceğiz" dedi.

Furtun'un, bir katilin kurşunları ile yaşamını yitirdiğini vurgulayan Müezzinoğlu, şöyle konuştu:

"Ne yazık ki zaman zaman sağlık çalışanlarımıza yüksek sesle konuşan, hakaret eden, el kaldıran, hatta silah çeken bazı densizlerin, katillerin veya insanlık dışı yanlışlar yapanların muhatabı oluyoruz. Bu bizi üzüyor. Bu bizim yüreğimizi kanatıyor. Yarın sabah itibarıyla 15 dakika süresince tüm hastalarımıza şifa veren ele vefa organizasyonu yapıyoruz. 15 dakika süresince hasta bakımına aciller dışında ara vereceğiz. Bu yürekler sizin için atıyor. Bu fedakarlıklar, 78 milyon ülke insanımızın sağlıklı yarınlara, güvenle bakacakları bir ortamın oluşması için yapılıyor. Bu fiziki mekanları bu millet hak ettiği için yapıyoruz. İleri tıbbi teknolojileri bu milletimizin hakkı olduğuna inandığımız için yapıyoruz. Dünyayı örnek gösteren değil, 78 milyon ülke insanımıza dünyanın örnek aldığı bir sağlık hizmeti sunumunu yapmaya çalışırken bu tür mağduriyetlere ve haksızlıklara maruz kalmak bizi üzüyor. Asla ve asla hak etmiyoruz."

Fedakarlıkla, özveriyle hizmet veren çalışanlara insanlık dışı muamele yapmaya hiç kimsenin hakkı olmadığını belirten Müezzinoğlu, "Yasal düzenlemelerde büyük oranda çözüm olsun diye savcılarımıza şiddet uygulayanlara tutuklama yetkisi verdik, iç güvenlik yasasında artık polislere 24 saatten 48 saate uzayacak kadar gözaltı yetkisi verdik. Daha ileri yasal düzenlemeler gerekirse bunları da yapacağız. Ama istiyoruz ki hastayla hekim arasında, hastayla sağlık çalışanı arasında duvarlar örülmesin. Bu duvarların örülmemesinin en büyük güç kaynağı vatandaşımızın sahip çıkmasıdır. Vatandaşımızın kendi canına can katan, sancısını dindiren bu kitleye, bu gönül ordusuna, bu fedakar insanlara sahip çıkmasını istiyoruz" diye konuştu.

Aciller dışında hasta bakımına saat 09.00 ila 09.15 arasında ara verileceği belirtildi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler