Hangi illerde sokağa çıkma yasağı esnetildi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bakanlar Kurulu toplantısı ardından kameralar karşısına geçti. Erdoğan, sokağa çıkma yasaklarının durumu ile ilgili merak edilen açıklamayı gerçekleştirdi.

Hangi illerde sokağa çıkma yasağı esnetildi?
- A +

 

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bakanlar Kurulu toplantısı ardından kameralar karşısına geçti. Erdoğan, sokağa çıkma yasaklarının durumu ile ilgili merak edilen açıklamayı gerçekleştirdi.

Erdoğan'ın konuyla ilgili açıklamaları şöyle:

Koronavirüs tedbirlerinin üzerinden 1 yıl geçti. 18 Mart 2020'de yaptığımız toplantı ardından ortak aklın ürünü olarak ortaya çıkan tedbirleri paylaştık.

Salgının seyri aşağı yönlü olduğunda normalleşme adımları atmıştık. Süreç içinde ilave destek paketleri oluşturarak yürürlüğe koymuştuk. Salgın nedeniyle geliri azalan vatandaşlarımızı farklı yollarla desteklemeye çalıştık, çalışıyoruz.

Dünyada ve ülkemizde salgının 1 yıllık seyrine bakınca gördüğümüz şudur: Türkiye hem sağlık hizmetleri hem önleyici tedbirler bakımından herkesin takdir ettiği bir yerde durmaktadır. 

Bugün itibariyle yeni kontrollü normalleşme sürecini başlatıyoruz.

Sağlık Bakanlığı vilayetlerimizi sınıflandırdı. Her hafta risk durumuna göre illerimizin riskleri yeniden tespit edilecek ve iki haftada bir normalleşme güncellenecek.

Salgın artış eğilimine girdiğinde kısıtlamalar genişletilebilecek. Yani her ilimiz salgın tedbirlerini kendisi belirleyecek.

Düşük ve orta riskli illlerde hafta sonu kısıtlaması tamamen kalkarken, diğer illerde devam edecek. Ülkemizin tamamında akşam 21.00 ile sabah 05.00 arasındaki sokağa çıkma sınırlaması sürecek.

Haritaya göre mavi ve sarı renkli iller düşük ve orta riskli iller olarak belirlendi. İşte haritaya göre yasakların tamamen kalktığı iller:

DÜŞÜK RİSKLİ İLLER (MAVİ)

Uşak, Şanlıurfa, Mardin, Şırnak, Hakkari, Siirt, Batman, Diyarbakır, Bitlis, Van, Bingöl, Muş, Ağrı, Iğdır...

ORTA RİSKLİ İLLER (SARI)

Bursa, Manisa, Aydın, Denizli, Isparta, Afyonkarahisar, Eskişehir, Bursa, Ankara, Çankırı, Karabük, Bartın, Kastamonu, Çorum, Yozgat, Kırşehir, Nevşehir, Adana, Hatay, Gaziantep, Kahramanmaraş, Malatya, Sivas, Elazığ, Tunceli, Erzincan, Bayburt, Erzurum, Kars...

YÜKSEK RİSKLİ İLLER (TURUNCU)

İstanbul, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale, İzmir, Muğla, Antalya, Bilecik, Kütahya, Düzce, Bolu, Zonguldak, Kırıkkale, Karaman, Mersin, Niğde, Kayseri, Kilis, Artvin, Ardahan.

ÇOK YÜKSEK RİSKLİ İLLER (KIRMIZI)

Edirne, Balıkesir, Burdur, Sakarya, Sinop, Samsun, Amasya, Tokat, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Trabzon, Rize, Konya, Aksaray, Osmaniye, Adıyaman.

İlgili haber için tıklayın.

Bursa'nın risk durumu açıklandı

Yorum Ekle

İlgili Haberler