USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Gündem

Tüm dünyadan yardımlar gelmeye başladı.

Türkiye Kahramanmaraş'ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremle sarsıldı. Birçok ilde hissedilen şiddetli sarsıntının ardından dünyanın dört bir yanından Türkiye'ye arama kurtarma ekibi gönderildi. Dünyadan Türkiye'ye destek gelmeye devam ediyor...

Tüm dünyadan yardımlar gelmeye başladı.
08-02-2023 01:17
08-02-2023 01:29
Google News

AB'den Türkiye'ye yardım 

Kahramanmaraş'ta meydana gelen 7,4 büyüklüğündeki depremin ardından Avrupa Birliği de (AB) Türkiye'ye yardım sağlanması için harekete geçti. Avrupa Birliği, Kahramanmaraş şehrinde 04.17'de meydana gelen 7,4 büyüklüğündeki depremin ardından Türkiye'ye gerekli yardımların sağlanması için talimat verdi. Avrupa Komisyonu Kriz Yönetimi Başkanı Janez Lenarcic, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Avrupa Birliği Sivil Koruma Mekanizması aktif hale getirildi. Acil Müdahale Koordinasyon Merkezi (ERCC), Avrupa'dan kurtarma ekiplerinin konuşlandırılmasını koordine ediyor. Hollanda'dan ve Romanya'dan ekipler halihazırda yolda" ifadelerini kullandı.

Azerbaycan, Türkiye'ye 370 kişilik arama kurtarmaekibi gönderdi

Azerbaycan, deprem nedeniyle Türkiye'ye 370 kişilik arama kurtarma ekibi gönderdi.
Azerbaycan, merkez üssü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesi olan ve birçok ilde hissedilen depremin etkilerini azaltmak için Türkiye'ye yardım eli uzattı. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in talimatı üzerine, Azerbaycan Olağanüstü Haller Bakanlığı'na bağlı 370 kişilik arama kurtarma ekibi Türkiye'ye gitmek üzere Bakü'den yola çıktı. 370 kişilik ekibi ve malzemeleri taşıyan 3 uçak, Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanı'ndan Adana'ya gitmek üzere yetkililer tarafından uğurlandı.

Azerbaycan halkı, Türkiye'deki depremzedeler için seferber oldu

Azerbaycan halkı, Türkiye'de meydana gelen depremin mağdurlarına destek amacıyla seferber oldu.
Türkiye'de merkez üssü Kahramanmaraş olan ve birçok ili etkisi altına alan 7,7 ve 7,6 büyüklüklerindeki depremden etkilenenler için Azerbaycan'da yardım kampanyası başlatıldı. Azerbaycan'daki hayırseverler, Türk ve Azerbaycanlı iş adamlarının desteğiyle başlatılan "Türkiye Yüzyılı Birlik ve Dayanışma Platformu Azerbaycan" yardım kampanyası çerçevesinde Türkiye'deki depremzedeler için yardım toplanmaya başladı. Kampanyayı duyan vatandaşlar; battaniye, yorgan, ısıtıcılar, giysi, ayakkabı, erzak gibi deprem mağdurlarının ihtiyacını giderebilecek malzemeleri yardım toplama noktasına getirerek teslim etti. Toplanan yardımlar, Türkiye'de depremden etkilenen bölgelere gönderilecek.

Gürcistan'dan Türkiye'ye 60 kişilik arama-kurtarma ekibi

Gürcistan, Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremlerin ardından Türkiye'ye 60 kişilik arama-kurtarma ekibi gönderme kararı aldı. Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremlerin ardından birçok dost ve müttefik ülke Türkiye'ye yardım için harekete geçti. Gürcistan Başbakanı İrakli Garibaşvili'nin talimatı üzerine, Gürcistan İçişleri Bakanlığına bağlı Acil Durumlar Yönetim Servisi'nin 60 kişilik arama-kurtarma ekibi Türkiye'ye gitmek üzere yola çıktı. Gürcistan İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Türkiye'ye gönderilen ekibi bizzat Acil Durumlar Yönetim Servisi Başkanı Teimuraz Mghebrishvili yöneteceği belirtildi.

Irak'tan Türkiye ve Suriye'ye deprem yardımı

Irak, Türkiye ve Suriye'ye yaşanan depremlerin ardından arama-kurtarma ekipleri ve insani yardım gönderileceğini açıkladı. Merkez üssü Kahramanmaraş olan depremlerin ardından Irak, Türkiye ve Suriye'ye arama-kurtarma ekipleri ve insani yardım gönderileceğini açıkladı. Irak Başbakanı Muhammed Şiya Sudani yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'de sabah saatlerinde meydana gelen depremde hayatını kaybeden ve yaralılar için duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Sudani, depremden etkilenenlere yardım eli uzatmak ve katkıda bulunmak için Türkiye'ye acilen sivil savunma ekipleri, tıbbi malzemeler, ilk yardım, barınma malzemeleri, gıda ve yakıt gönderilmesine karar verildiğini ifade etti.

Irak Sanayii Bakanı Halir Bettal ise, Türkiye ile Suriye'deki depremzedelere yardım etmek amacıyla Samarra'daki İlaç ve Tıbbi Müstahzarlar Genel Şirketi'nden 100 milyon Irak dinarı (60 bin dolar) değerinde ilaç yardımı yapılacağını duyurdu.

Filistin, Türkiye ve Suriye'ye arama kurtarma ve sağlık ekibi gönderecek

Filistin Başbakanı Muhammed İbrahim Iştiyye, Türkiye ve Suriye'ye arama kurtarma ve sağlık ekibi göndereceklerini açıkladı. Filistin, merkez üssü Kahramanmaraş olan depremlerin ardından devam eden arama kurtarma çalışmalarına destek olmak amacıyla Türkiye ve Suriye'ye arama kurtarma ve sağlık ekibi gönderileceğini açıkladı. Filistin Başbakanı Muhammed İbrahim Iştiyye yaptığı açıklamada, “Suriye ve Türkiye ile birlikte, etkilenen bölgelere erişimi kolaylaştırmak ve depremzedelere yardım sağlamak için kurtarma ekipleri için gerekli düzenlemeler yapıldı" dedi.

Kosova ve Hırvatistan'dan ekipler Türkiye'ye hareket etti

Kosova ve Hırvatistan'dan arama-kurtarma ekipleri deprem bölgelerindeki çalışmalara destek olmak amacıyla Türkiye'ye hareket etti. Merkez üssü Kahramanmaraş olan depremlerin ardından Kosova ve Hırvatistan'dan arama-kurtarma ekipleri deprem bölgelerindeki çalışmalara destek olmak amacıyla Türkiye'ye hareket etti. Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani'nin talimatı üzerine Adem Yashari Havaalanı'nda Kosova Güvenlik Gücü (FSK) askerlerinden oluşan 30 kişilik ekip Türkiye'ye doğru hareket ettiği ifade edildi.

Japon arama kurtarma ekibi Türkiye'ye geldi

Kahramanmaraş merkezli 7.7 büyüklüğündeki depremin ardından kurtarma çalışmalarına katılmak için Japonya'dan 18 kişilik arama kurtarma ekibi Türkiye'ye geldi.
Kahramanmaraş merkezli 10 ili vuran 7.7 büyüklüğündeki depremin ardından, Türkiye'ye arama ve kurtarma ekibi göndereceğini açıklayan Japonya hükümetinin gönderdiği 18 kişilik uzman arama kurtarma ekibi İstanbul'a geldi. Saat 06.30 sıralarında Tokyo'dan İstanbul'a gelen ekibi Japonya konsolosluk yetkilileri karşıladı.

Çin, Türkiye'ye 82 kişilik ekip gönderdi

Çin hükümeti, merkez üssü Kahramanmaraş olan depremlerin ardından Türkiye'ye 82 kişilik bir arama kurtarma ekibi gönderdi. Merkez üssü Kahramanmaraş olan depremlerin ardından dünyanın farklı noktalarından Türkiye'ye yardım geliyor. Çin, 8 kişilik sivil bir ekibin ardından bu kez 82 kişilik arama kurtarma ekibi gönderdi. Çinli ekip, arama çalışmalarında kullanılacak malzeme ve ekipmanla birlikte Pekin Başkent Havalimanından afet bölgesine Air China charter uçuşu ile gitmek üzere yola çıktı. Çin Acil Durum Yönetimi Bakanlığının koordinasyonu ile oluşturulan ekip, Pekin İtfaiye ve Kurtarma Gücü, Çin Deprem Acil Durum Arama ve Kurtarma Merkezi ve Acil Durum Hastanesi personelinden oluşuyor. Pekin Büyükelçisi Abdülkadir Emin Önen, Çinli ekip yola çıkmadan önce Acil Durum Yönetimi Bakan Yardımcısı Xu Jiaai ile havalimanında özel bir görüşme gerçekleştirdi.

Rusya, Türkiye'ye sahra hastanesi gönderdi

Rusya Acil Durumlar Bakanlığı, Türkiye'deki deprem nedeniyle kurtarma ekiplerinin yanı sıra depremde yaralananların tedavisi için sahra hastanesi gönderdi. Türkiye'nin birçok ilinde can ve mal kaybına neden olan Kahramanmaraş merkezli depremin ardından Rusya'dan Türkiye'ye destek ekipleri gönderilmeye devam ediyor. Rusya Acil Durumlar Bakanlığı gündüz saatlerinde gönderilen arama kurtarma ekiplerine ek olarak akşam saatlerinde yeni ekiplerin yola çıktığını açıkladı. Bakanlık ayrıca deprem bölgelerine kurulması için sahra hastanesi gönderiminin de gerçekleştirildiğini duyurarak, "Depremzedelere doğrudan afet bölgesinde yardım sağlamak amacıyla Türkiye'ye hava yoluyla taşınabilen bir sahra hastanesi gönderildi. Hastanede çalışan 40'tan fazla uzman nitelikli tıbbi yardım sağlayacak" denildi.

Meksika'dan Türkiye ve Suriye'ye yardım

Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, yaşanan deprem felaketi nedeniyle Türkiye ve Suriye'ye yardım gönderileceğini açıkladı. Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, merkez üssü Kahramanmaraş olan depremlerin ardından Türkiye ve Suriye'ye yardım gönderileceğini açıkladı. Türkiye ve Suriye'yi vuran depremler nedeniyle üzüntü duyduğunu ifade eden Obrador, Meksika'nın her iki ülkeye de yardım ekipleri göndereceğini bildirdi. Türkiye'de birkaç saat arayla biri 7.7, diğeri 7.6 olmak üzere iki büyük deprem meydana geldiğini ve hem Türkiye hem de Suriye'de en az 2 bin kişinin hayatını kaybettiğine, binlerce insanın ise yaralandığına değinen Obrador, Türkiye ve Suriye halklarıyla dayanışma içerisinde olduklarını aktardı.

Bulgaristan'ın arama kurtarma ekipleri Kapıkule'den Türkiye'ye giriş yaptı

Bulgaristan İtfaiye ve Sivil Savunma birimlerine bağlı 59 kişilik uzman kurtarma ekibi, 19 araçla deprem bölgesine gitmek için Edirne'deki Kapıkule Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye giriş yaptı.

IKBY, Türkiye'ye sağlık ekibi gönderiyor

Irak'ın kuzeyindeki Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Mesrur Barzani, Türkiye'ye yardım etmek amacıyla sağlık ekiplerinin gönderildiğini duyurdu.
IKBY Başbakanı Mesrur Barzani, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Türkiye'de meydana gelen depremde halk ile dayanışma amacıyla Sağlık Bakanlığı ve Kızılay ile Barzani Yardım Vakfı işbirliğiyle Türkiye'ye sağlık ekiplerinin ve 25 ambulansın gönderildiğini söyledi. IKBY Başkanı Neçirvan Barzani de bu sabah sosyal medya hesabından başsağlığı dileklerini iletmişti.

DSÖ, acil sağlık ekibini aktifleştirdi

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), depremden etkilenenlere hızlıca müdahale edebilmek için acil sağlık ekiplerinin aktif edildiğini açıkladı.
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Kahramanmaraş'ta meydana gelen depremin ardından depremden etkilenenlere hızlıca müdahale edebilmek için acil sağlık ekiplerinin aktif edildiğini açıkladı. DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, “DSÖ'nün acil sağlık ekipleri, Türkiye ve Suriye'de meydana gelen depremden etkilenen yaralılara ve savunmasız kişilere temel sağlık hizmeti sağlamak için aktifleştirildi. Düşüncelerimiz sevdiklerini kaybeden ailelerle birlikte” dedi.

İsrail'den Türkiye ve Suriye'ye deprem yardımı

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Kahramanmaraş'ta meydana gelen 7.7 büyüklüğündeki depremin ardından Türkiye'ye arama-kurtarma ve sağlık ekibi, Suriye'ye ise insani yardım göndereceklerini açıkladı.
Kahramanmaraş'ta meydana gelen 7.7 büyüklüğündeki depremin ardından İsrail, Türkiye ve Suriye'ye yardım edeceklerini açıkladı. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu yaptığı açıklamada, Türkiye'ye arama-kurtarma ve sağlık ekibi göndereceklerini aktardı.

Fransa, Türkiye'ye 139 kişilik arama-kurtarma ekibi gönderecek

 Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, merkez üssü Kahramanmaraş olan depremlerin ardından Türkiye'ye 139 kişilik arama-kurtarma ekibi göndereceklerini açıkladı.

Merkez üssü Kahramanmaraş olan depremlerin ardından Fransa'da harekete geçti. Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin yaptığı açıklamada, depremlerin ardından Türkiye'ye 139 kişilik arama-kurtarma ekibi göndereceklerini belirterek, ekibin bu akşam Türkiye'ye hareket edeceklerini ifade etti. Darmanin, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un talimatıyla söz konusu ekibin "AB Sivil Koruma Mekanizması"nın parçası olarak Türkiye'ye gönderildiğini belirterek, "Fransa, Türkiye ile tam dayanışma içindedir" dedi.

Belarus'tan Türkiye'ye arama kurtarma ekibi

Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüklerindeki depremler nedeniyle 64 kişilik ekibin Türkiye'ye gönderilmesi talimatı verdi.
Kahramanmaraş merkezli ve 10 ilde yıkıma neden olan 7,7 ve 7,6 büyüklüklerindeki depremlerin ardından dünyadan Türkiye'ye yardımlar gelmeye devam ediyor. Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, Türkiye'ye arama kurtarma çalışmaları alanında yeterliliği olan 64 kişilik uzman ekip ve gerekli ekipman gönderilmesi talimatı verdi. Belarus Acil Durumlar Bakanlığı, hali hazırdaki 64 kişilik ekibin gerekli ekipmanlarıyla birlikte Türkiye'ye gönderilmesi kararı alındığını duyurarak, depremden etkilenen Suriye'ye de kurtarma ekibi gönderileceğini açıkladı.

Kanada'dan Türkiye ve Suriye'ye 10 milyon dolarlık yardım

Kanada Uluslararası Kalkınma Bakanı Harjit Sajjan, Kanada'nın Türkiye ve Suriye'ye depremler nedeniyle 10 milyon dolarlık yardım yapacağını açıkladı. Merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 10 ili vuran 7.7 ile 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından Kanada Uluslararası Kalkınma Bakanı Harjit Sajjan, Kanada'nın Türkiye ve Suriye'ye depremler nedeniyle 10 milyon dolarlık yardım yapacağını açıkladı. Kanada'nın şu anda bir sonraki adımın ne olması gerektiğini belirlemek için bir "ihtiyaç değerlendirmesi" yaptığını ifade eden Sajjan, "Tıbbi ekipler, yoğun kentsel arama ve kurtarma gibi çeşitli diğer seçenekler üzerinde de yoğunlaşıyoruz” dedi. Kanada Başbakanı Justin Trudeau dün yaptığı açıklamada, Kanada'nın Türkiye ve Suriye'ye yardım sağlamaya hazır olduğunu duyurmuştu.

Ukrayna'dan Türkiye'ye yaklaşık 90 kişilik arama-kurtarma ekibi

 Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'nin Türkiye'ye insani yardımın sağlanmasına ilişkin kararı imzalamasının ardından Türkiye'ye yaklaşık 90 kişilik arama-kurtarma ekibi gönderileceği açıklandı. Merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 10 ili vuran 7,7 ile 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından Rusya ile geçtiğimiz seneden bu yanan savaş halinde olan Ukrayna, Türkiye'ye yardım için harekete geçti. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'nin Türkiye'ye insani yardımın sağlanmasına ilişkin kararı imzalamasının ardından Türkiye'ye yaklaşık 90 kişilik arama-kurtarma ekibi gönderileceği açıklandı. Ekibin yakın zamanda yola çıkacağı ifade edilerek, Türkiye'ye insani yardımlar gönderilmeye devam ettiği belirtildi.

Belçika, Türkiye'ye sahra hastanesi kuracak

Türkiye'de yaşanan deprem felaketi sonrası Belçika, Türkiye'ye uzman acil sağlık müdahale ekibi göndereceğini belirterek, depremzedelere ve halka hizmet vermek üzere bir de sahra hastanesi kuracağını duyurdu. Türkiye'de yaşanan deprem felaketinin ardından Belçika, Türkiye'ye yardım göndereceğini duyurdu. Belçika, Türkiye'ye “hastanelerin üzerindeki yükü hafifletmek” amacıyla EMT 2 adı verilen “Acil Sağlık Timi” gönderilmesi ve bölgedeki halka hizmet vermesi için bir de sahra hastanesi kurulmasına karar verildiğini bildirdi. Bu çerçevede ilk ekibin yarın Türkiye'ye gideceği belirtilirken, acilen kullanıma sunulmak üzere 10 bin uyku tulumunun da Türkiye'ye gönderileceği açıklandı.

ABD'de Türkiye'ye yardım seferberliği

ABD'de Türkiye'deki depremlerin ardından birçok eyaletten Türkiye'nin Washington DC Büyükelçiliği'ne yardım malzemeleri gönderiliyor. Türkiye'de meydana gelen depremlerin ardından ABD'de yardım seferberliği başladı. Birçok eyaletten gönderilen yardımlar, Türkiye'nin Washington DC Büyükelçiliği'nde toplanmasının ardından paketlenerek deprem bölgelerine gönderilmek üzere hazırlanıyor. Washington DC'de yaşayan Yalız Küçük, sabah saatlerinden bu yana büyükelçilikteki çalışmalara yardımcı olduğunu belirterek, genel olarak gelen yardımların kışlık kıyafet, çocuk kıyafetleri ve bebek bezi olduğunu ifade etti. Yardım çalışmalarına destek olan Emine Kumcu ise, kıyafetlerin yanı sıra çok sayıda ilacın da büyükelçiliğe gönderildiğini açıkladı.
Yardım seferberliğine ABD'de yaşayan Azerbaycanlılar da destek veriyor. Azerbaycanlı Yaqub Yakublu, "Washington, Virginia ve Maryland'de yaşayan biz Azerbaycanlılar, felaket haberini aldıktan sonra kendi aramızda yardım toplamaya başladık. Bugün o yardımları göndermek için geldik. Nerede olursak olalım Azerbaycanlılar her zaman Türkiye'nin yanındadır" dedi.

Suriyeli esnaftan Türkiye'deki depremzedelere gıda yardımı

Suriye'nin Cerablus ilçesindeki esnaf, Karkamış Sınır Kapısı'ndan Türkiye'deki depremzedelere 8 bin 16 bin ekmek gönderdi.
Kahramanmaraş'ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde dün meydana gelen ve 10 ilde yıkıma neden olan 7,7 ile 7,6 büyüklüklerindeki depremlerin ardından Türkiye'ye yardım yağıyor. Gaziantep'e bağlı Karkamış ilçesinin karşısında yer alan Cerablus'ta esnaf, Türkiye'deki depremzedeler için gıda yardımında bulundu. Cerabluslular, 8 bin 16 bin ekmeği depremzedelere ulaştırmak için araçlara yükleyerek Karkamış Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye geçti.

İspanya'dan Türkiye'ye 2 gemi ve 2 uçak dolusu yardım

İspanya Savunma Bakanı Margarita Robles İspanya Donanması'na ait “Juan Carlos I” ve “Galicia” adlı gemiler ile 2 adet uçağın, deprem sonrası arama-kurtarma çalışmalarına destek olması amacıyla Türkiye'ye doğru yola çıktığını be açıkladı.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
Bursa Gazete Manşetleri
PUAN DURUMU TÜMÜ
TAKIMOPuanAV.
1Galatasaray38102+66
2Fenerbahçe3899+68
3Trabzonspor3867+19
4Başakşehir FK3861+14
5Kasımpaşa3856-3
6Beşiktaş3856+5
7Sivasspor3854-7
8Alanyaspor3852+3
9Çaykur Rizespor3850-10
10Antalyaspor3849-5
11Gaziantep FK3844-7
12Adana Demirspor3844-7
13Samsunspor3843-10
14Kayserispor3842-13
15Hatayspor3841-7
16Konyaspor3841-13
17MKE Ankaragücü3840-6
18Fatih Karagümrük3840-3
19Pendikspor3837-31
20İstanbulspor3816-53