USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Teknoloji

Eskişehir Teknik Üniversitesi’nin Avrupa ziyaretleri bilim ve teknoloji alanında yeni kapılar aralıyor

Eskişehir teknik üniversitesi, avrupa birliği'nin the ınstrument for pre-accession assistance (ıpa) programı çerçevesindeki estü prototip merkezi projesi kapsamında gerçekleştirdiği ziyaretlerle, uluslararası alanda etkileşimini artırma ve iş birliklerini güçlendirme hedefine emin adımlarla ilerliyor.

Eskişehir Teknik Üniversitesi’nin Avrupa ziyaretleri bilim ve teknoloji alanında yeni kapılar aralıyor
02-03-2024 10:33
Google News

Eskişehir Teknik Üniversitesi, Avrupa Birliği’nin The Instrument for Pre-accession Assistance (IPA) programı çerçevesindeki ESTÜ Prototip Merkezi projesi kapsamında gerçekleştirdiği ziyaretlerle, uluslararası alanda etkileşimini artırma ve iş birliklerini güçlendirme hedefine emin adımlarla ilerliyor.


Bu kapsamda Rektör Prof. Dr. Adnan Özcan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Onur Kaya, ESTÜ Prototip Merkezi Operasyon Koordinasyon Birimi Yöneticisi Prof. Dr. Tahir Hikmet Karakoç öncülüğündeki ESTÜ heyeti, çeşitli araştırma, inovasyon ve kuluçka merkezleri ile görüşmeler yaparak ESTÜ Prototip Merkezi ve Eskişehir Teknik Üniversitesi’nin genel tanıtımını gerçekleştirdi.


Eskişehir Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Özcan, yapılan ziyaretlerle ilgili görüşlerini, “Bu kapsamlı ziyaretler dizisi, uluslararası alanda güçlü bir ağ kurma ve bilgi alışverişi imkânı sağlamanın yanı sıra, üniversitemizin öğrenci ve akademisyenleri için önemli bir öğrenme deneyimi sundu. Bu ziyaretler, üniversitemizin sadece bilimsel araştırmalarda değil, aynı zamanda kültürel ve sosyal etkileşimde de önemli bir aktör olarak varlığını sürdürmesine katkı sağladı. Gelecekteki projeler ve işbirlikleri için oldukça önemli olan bu görüşmelerin, Eskişehir Teknik aÜniversitesi’nin uluslararası alandaki etkileşimini daha da artırmaya yönelik önemli bir adım olduğunu düşünmekteyiz” şeklinde dile getirdi.


AB projeleri için iş birliği imkanları konuşuldu


Amsterdam University of Applied Sciences (AUAS) ziyaretinde Prof. Dr. Konstantinos Stamoulis başkanlığındaki ekip ile gerçekleştirilen toplantılar, iki kurum arasında stratejik iş birliklerinin temellerini atmaya yönelik önemli adımlar içerdi. MoU anlaşmaları girişimleri, Erasmus anlaşmaları, proje planlamaları, AB projeleri için iş birliği imkanları gibi geniş bir yelpazede ele alınan konularla ilgili detaylı görüşmeler yapıldı. Ayrıca ortak akademik çalışma ve sempozyum organizasyonu gibi geleceğe dönük potansiyel projeler de masaya yatırıldı.


Amsterdam Başkonsolosluğu’na ziyaret


Eskişehir Teknik Üniversitesi Heyeti, Amsterdam Başkonsolosluğu’nu ziyaret ederek Türkiye-Hollanda arasındaki bilim ve eğitim iş birliklerini güçlendirme konusunda görüşmelerde bulundu. Konsolosluk ziyareti, iki ülke arasında potansiyel iş birlikleri ve öğrenci değişim programları konularında yeni fırsatları değerlendirmeye yönelik önemli bir adım oldu. Ayrıca, bilim diplomasisi alanında daha etkin bir rol oynamak amacıyla yapılacak muhtemel projeler ele alındı.


Örnek Prototip ve Kuluçka Merkezleri ile görüşmeler yapıldı


Eindhoven University of Technology (TU/e) ve Equipment & Prototype Center (EPC) ziyaretinde, EPC Genel Müdürü Wim Peters ile yapılan görüşmeler, sağlık, enerji ve mobilite alanlarında yapılan çalışmaların yanı sıra, EPC’nin genel işleyişine dair kapsamlı bir anlayış sundu. EPC’nin tesis gezisi ile örnek uygulamalara dair görsel ve somut bir deneyim edinildi ve gelecekteki projelerle ilgili görüşmeler yapıldı.


Advanced Engineering Center [] ve Tech Education Center [] CEO’su Abd-Samad Habbachi ile yapılan görüşmelerde, bu merkezlerin başarı hikâyeleri ve organizasyon yapıları detaylı bir şekilde anlatıldı. A6K ve E6K’nin başarıları, üniversite için örnek teşkil ederken, Charleroi şehrinin tarihine dair yapılan paylaşımlar, kurumların sadece teknolojik değil, aynı zamanda sosyal bir misyon taşıdığını gösterdi. Bu ziyaretlerde, ileri teknoloji ve eğitim alanlarında öncü kurumlarla yapılabilecek muhtemel iş birlikleri konusunda yol haritası oluşturuldu.


Charleroi’de bulunan CETIC (Centre d’Excellence en Technologies de l’Information et de la Communication) ziyaretinde, Stéphane Mouton ve ekibiyle gerçekleşen toplantılarda, bilgi teknolojileri ve iletişim konusundaki uzmanlıkların yanı sıra, CETIC’in toplum için önemli projelerde nasıl rol aldığı detaylı bir şekilde incelendi. Bu ziyarette, özellikle Big Data, Cloud Computing, IoT gibi alanlarda CETIC’in öne çıkan başarıları ve üniversitenin bu alanlardaki çalışmaları üzerinde görüşmeler yapıldı.


ESTÜ Heyeti tarafından Amsterdam, Eindhoven ve Brüksel’deki ESTÜ Prototip Merkezi’ne model teşkil edebilecek kuluçka merkezleri de ziyaret edildi. Bu ziyaretlerde kuluçka merkezlerinin organizasyon yapısı, işleyişi ve sistematiği hakkında detaylı bilgiler edinildi.


Brüksel Türk Büyükelçiliği’ne ziyaret


Eskişehir Teknik Üniversitesi Heyeti, Belçika’nın başkenti Brüksel’deki Türk Büyükelçiliği’ni ziyaret ederek Türkiye-Belçika arasındaki akademik işbirliklerini ve projelerini değerlendirdi. Büyükelçilik ziyareti, Eskişehir Teknik Üniversitesi’nin Belçika’daki üniversitelerle potansiyel ortaklıkları ve proje işbirliklerini güçlendirmek adına taşıdığı kararlılığı vurguladı. Ayrıca, özellikle enerji, çevre ve mühendislik alanlarında ortak projeler geliştirme fırsatları ele alındı.


Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Brüksel Temsilciliği ile iş birlikleri konuşuldu


Son olarak Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Brüksel Temsilciliği ziyareti, TOBB’un ülke ekonomisine ve iş dünyasına katkılarına dair önemli bir değerlendirme fırsatı sundu. Türkiye’nin AB’deki görünürlük faaliyetleri üzerine değerlendirmeler yapılan bu ziyarette, Türkiye’nin Brüksel’deki temsilciliği ile gelecekte gerçekleştirilebilecek işbirlikleri ve projeler konusunda görüşmeler yapıldı.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
Bursa Gazete Manşetleri
PUAN DURUMU TÜMÜ
TAKIMOPuanAV.
1Galatasaray3287+53
2Fenerbahçe3285+57
3Trabzonspor3252+12
4Beşiktaş3248+4
5Çaykur Rizespor3248-4
6Başakşehir FK3246+4
7Kasımpaşa3246-2
8Sivasspor3244-5
9Antalyaspor3242-1
10Alanyaspor3242-5
11Adana Demirspor3240+5
12Samsunspor3238-6
13MKE Ankaragücü3237-1
14Kayserispor3237-9
15Konyaspor3236-11
16Hatayspor3233-8
17Gaziantep FK3231-15
18Fatih Karagümrük3230-6
19Pendikspor3230-28
20İstanbulspor3216-34