USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Siyaset

Erdoğan: "Rejimi değil, yönetim sistemini değiştiriyoruz"

Manisa'da idam tartışmaları konusunda açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Parlamentodan geçtiği anda bana geldiğinde bunu onaylarım. Gerekirse bunun için de bir referandum yolu açabiliriz” dedi.

Erdoğan:
24-02-2017 19:13
Google News

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Manisa’daki toplu açılış töreninde konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

İstanbul-İzmir arası üç saat sürecek. Ankara, Afyon, Uşak, Manisa, İzmir hızlı tren hattı bölüm bölüm inşa ediliyor. Ankara-Manisa arası üç saatin altına düşüyor. Manisa'nın El Bab operasyonunda 3 gazisi var.

"YÖNETİM SİSTEMİNİ DEĞİŞTİRİYORUZ"

16 Nisan’da ne yapıyoruz? Yönetim sistemini değiştiriyoruz. Bizim rejimle mejimle işimiz yok. Rejim sorunu 1923’te bitti. Cumhurbaşkanlığı ve başbaklığı birleştiriyoruz. Güçlü bir yürütme organı oluşturuyoruz. Bunlar anlamaz. Bunlara 5 tane koyun ver, kaybedip gelirler.

Evet demek daha da daha da ileri demektir. Biz gelene kadar yüksek hızlı tren var mıydı? Bizimle geldi. Evet demek yüksek hızlı tren, bölünmüş yolların artması, havalimanlarının artması demektir. Evet demek dünyanın en büyük havalimanına sahip olması demektir. İzmir’de havalimanı yoktu. Adnan Menderes Havalimanı’nı kim yaptı, biz yaptık. Gerçekleri göreceğiz. Bunlar medeniyet nedir anlamazlar.

"MİLLETİN ALEYHİNDE OLAN HİÇBİR ŞEYDE OLMAYIZ"

Meclis ve yargının görevlerini yeniden tanımlıyoruz, bu kurumları güçlendiriyoruz. Meclis’in denetim gücünü artırıyoruz. Cumhuriyetimizi daha güçlü bir yönetimle taçlandırıyoruz. Biz size aşığız. Biz Ferhatız, siz Şirinsiniz. Dağları deldik, tüneller yaptık. Üç senede Marmaray’dan 200 milyona yakın insan geçti. Avrasya Tüneli'ni de yaptık. Boğaz’a Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü yaptık. Köprüden yüksek hızlı tren geçecek. Tüm bütün bunlar aziz millet için. Türk milletinin aleyhine olacak hiçbir işin içinde olmayız.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini ülkemizin ve milletimizin geleceği için istiyoruz. Bunun mücadelesini veriyoruz. Eğer mevcut sistemle Türkiye'nin hedefine ulaşabileceğine, eskiden beri yaşadığı sorunları çözebileceğine inansaydık emin olun anayasa değişikliği konusunda en küçük bir adım atmazdık.

"BİZ DAMDAN DÜŞTÜK"

14 senedir görüyoruz. Biz damdan düştük. Neyin ne olduğunu biliyoruz. Başbakanım, Merkez Bankası’na atama yapacağım. Çok kaliteli, vasıflı bir arkadaşımı getirmek istedim. Yapmadı, 'uygun değil' dedi. İkinci bir teklif yaptım. Mehmet Şimşek’i teklif ettim. Mehmet Şimşek o zaman İngiltere’de. 'Bu da olmaz' dedi. 'Ben böyle uygun gördüm, olmaz' dedi. Bunun eşi başörtülü mü zannediyorsunuz da onaylamıyorsunuz? dedim. 'Mehmet Bey’in eşi başörtülü değil, hatta Amerikalı (eski eşi) dedim.

Sayın Gül döneminde sıkıntı yaşamadım, aynı ekolden geldik. Biz aynı ekolden geldik, birbirimizi anlıyoruz. Bu ülke darbe, engelleme önünde adeta yaprak gibi savruldu.

Birileri diyor ki 'Türkiye'nin bu kadar sorunu var, bunları çözmek için uğraşmak yerine niçin yönetim sistemini değiştiriyorsunuz?' İşte tam da bu sebeple değiştiriyoruz. Türkiye'nin sorunlarının çözümü, şahısların inisiyatiflerine kalmasın diye yönetim sistemini değiştiriyoruz. İstikrarın ve güvenin teminatı şu veya bu kişi değil, bizzat sistemin kendisi olsun diye anayasa değişikliğini istiyoruz.

Yeni yönetim sistemi ülkemizin ve milletimizin hayrınadır. Yeni sistemle geleceği çok güçlü bir şekilde taşıyacağız. 16 Nisan’da sandıkları evet ile patlatmak durumundayız. Türkiye’nin sorunlarını çözümü şahısların insiyatifine kalmasın diye yönetim sistemini değiştiriyoruz.

Mevcut sistem dünkü Türkiye’nin ihtiyaçlarını bile karşılamıyor. '10 yıldır tıkır tıkır yürüyor' diyorlar. Bunun kerameti sistemden kaynaklanmıyor ki. Tek adam diyorsanız, tek adamcılık CHP’nin yapısında vardır. CHP’nin il başkanları o ilin valisiydi aynı zamanda. Terörle daha iyi mücadele edilebilsin diye bu sistemi istiyoruz. Biz ülkemiz daha kalkınsın, milletimiz daha zengin olsun diye istiyoruz. Bu ülke darbelerin, muhtıraların, krizlerin sancısını çekmesin diye bu sistemi istiyoruz.

"16 NİSAN'DA MANİSA'YI TAKİP EDECEĞİM"

Gençler 16 Nisan sizin gününüz. Çocuk çocuğa mı bırakacağız diyorlardı. Siz buna cevap vereceksiniz. Biz geldiğimizde seçilme yaşı 30'du, şimdi 18'e indiriyoruz. 16 Nisan parlamentonun kapısını size açma günüdür. 16 Nisan'ın akşamı Manisa'yı özellikle takip edeceğim. 

BAHÇELİ'YE TEŞEKKÜR

AK Parti'nin, MHP'nin genel başkanlarına özellikle teşekkür ediyorum. Her iki partinin grubuna teşekkür ediyorum. Onlar parlamentoda görevini yaptı. Şimdi sıra millette, ben de milletime güveniyorum. 

AK Parti, MHP, CHP ve hatta HDP'ye gönül veren vatandaşlarıma sesleniyorum; bu milli birlik seferberliğidir, gelin birleşelim bunu halledelim.

"İDAM İÇİN DE MİLLETE GİDERİZ"

Ben şuna inanıyorum, idam talebi parlamentoya gelecek. Temennim odur ki parlamentodan geçtiği anda bana geldiğinde ben bunu onaylarım. Fakat bir sıkıntı, anayasa değişikliği gerektiriyor. İşte ayın 16'sı aynı zamanda bunun da bir cevabı olacak. Gerekirse, şimdiden bir şey daha söylüyorum, bunun için de bir referandum yolu açabiliriz. Eğer parlamentodan bu çıkmıyorsa anayasa değişikliği için bir referandum talebini şimdiden hatırlatıyorum. İnşallah onun için de ne yaparız, yine millete gideriz.

Sandıktan ne çıkarsa çıksın milletimizin kararı saygındır, azizdir. Bu sistemle Türkiye’yi en kısa sürede üç kat büyüteceğimizin sözünü veriyorum.
Kandil Dağı’ndaki ne diyor? Bizim oyumuz ‘hayır’ diyor. Onunla aynı anlayışı paylaşan aynı değil midir?

Yönetim sistemini değiştirmek yetmez. Büyük ve güçlü ülkeyi inşa etmek için bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız.

Her hafta gensoru... Meclis'i çalıştırmamak için ellerinden geleni yaptılar. CHP ve HDP parlamentoyu çalıştırmamak için aynı düzen devam etsin istiyor.

Ne yapsalar boş. Milletin dediği olacak. Millet doğrudan kendi seçtiği cumhurbaşkanıyla ülkeyi yönetecektir.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
Bursa Gazete Manşetleri
PUAN DURUMU TÜMÜ
TAKIMOPuanAV.
1Galatasaray3287+53
2Fenerbahçe3285+57
3Trabzonspor3252+12
4Beşiktaş3248+4
5Çaykur Rizespor3248-4
6Başakşehir FK3246+4
7Kasımpaşa3246-2
8Sivasspor3244-5
9Antalyaspor3242-1
10Alanyaspor3242-5
11Adana Demirspor3240+5
12Samsunspor3238-6
13MKE Ankaragücü3237-1
14Kayserispor3237-9
15Konyaspor3236-11
16Hatayspor3233-8
17Gaziantep FK3231-15
18Fatih Karagümrük3230-6
19Pendikspor3230-28
20İstanbulspor3216-34