USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Eğitim

EBYÜ öğrencilerine burs desteği

Erzincan’da eğitim öğretim hayatlarını sürdüren üniversite öğrencilerine erzincan valiliği himayelerinde yapılan çalışma ile geri ödemesiz burs desteği sağlandı

EBYÜ öğrencilerine burs desteği
17-11-2023 12:07
Google News

Erzincan’da eğitim öğretim hayatlarını sürdüren üniversite öğrencilerine Erzincan Valiliği himayelerinde yapılan çalışma ile geri ödemesiz burs desteği sağlandı.


Erzincan Valiliği himayelerinde yürütülen çalışma ile Erzincan’da eğitim öğretim gören 400 üniversite öğrencisine Erzincan Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis heyeti, OSB’de bulunan yatırımcılar ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile hayırsever iş insanlarının destekleri ile burs yardımı yapıldı.


Erzincan Valiliği girişimleri ile başlatılan çalışmada 400 öğrenciye burs bağlandı. Erzincan İl Müftülüğü Konferans salonunda öğrenciler ile bir araya gelen Vali Hamza Aydoğdu ve katılımcılar tarafından öğrencilere 2 aylık burs miktarının içeresinde olduğu hesap kartları dağıtıldı.


Öte yandan, geçtiğimiz hafta içerisinde ise yine Erzincan Valiliği himayelerinde yapılan çalışma ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından 124 depremzede öğrenciye de burs verilmişti. Erzincan Valiliği himayelerinde yürütülen çalışma ile depremzede öğrenciler ile birlikte toplam da 524 öğrenciye geri ödemesiz burs imkanı sağlanmış oldu.


Hesap kartlarının öğrencilere teslim edilmesi için düzenlenen programda konuşan Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu, öğrencilere nasihatlerde bulunarak, “Değerli öğrenciler bizler Erzincanlılar olarak sizlerin burada huzurlu bir eğitim öğretim görerek fahri Erzincanlı olarak buradan ayrılmanızı çok istiyoruz. Bunun içinde sizlerin huzur ve mutluluğu için elimizden geleni yapıyoruz. Sevgili öğrenciler sizlerden tek bir şey istiyoruz. O da şu; kendi kültürünüze, kendi medeniyetinize, kendi tarihinize, kendi kültürel değerlerinize ve derinliğine inanarak başarılı olmanızı istiyoruz. Bu vatana, bu ülkeye, ailenize başarılı bireyler olmanızı istiyoruz. Gerçekten buna çok ihtiyacımız var. Bunu dikkate alınız. Bizim başarılı, kendini bilen, kültürünü tarihini bilen, dünyaya entegre olmuş gençlere gerçekten çok ama çok ihtiyacımız var. Bunun için sosyolojinin, değişimin ve dünyanın gerisinde kalan her insan kaybolmaya mahkûmdur. Bilgi güçtür. Ve bu gücü hepimizin kullanması gerekiyor. Bugün en güçlü insanlar bilgiyi en iyi kullanan insanlardır. Sizin bizim değerlerimize çıkmanıza çok ihtiyacımız var. Güzellikler iyilikler bulaşıcıdır gençler bunu unutmayın. Eğer yürüdüğünüz yolda karşınıza zorluklar çıkmıyorsa yanlış yoldasınız gençler. Emek vererek elde ettiğiniz her şeyin hazzını dünyada hiçbir maddi güç dolduramaz. Kendiniz ile barışık olun. Küçük şeyler ile mutlu olun. Mutluluk dışarıdan insana enjekte edilen bir olgu değildir. Mutluluk içe dönük bir olgudur. Küçük şeylerden mutlu olan insanlar hayatları boyunca mutlu kalırlar. Bir fakirin başını okşamaktan mutlu olun. Bir fakir sofrasına oturmaktan mutlu olun. Gülmekten mutlu olun. Nefes almaktan mutlu olun. Ya Rabbi bugün de günü gördüm, güneşi gördüm diye mutlu olun lütfen. Eğer biz nimette kendimizden aşağı, musibette kendimizden yukarıdakilere bakmazsak hep mutsuz oluruz” dedi.


“Akşam yemeklerini burslarla yiyoruz”


Burs dağıtımından önce konuşan Vali Aydoğdu, öğrencilere alacakları bursların akşam 18.00’da bankaya yatmış olacağını söyleyerek, “Akşam yemeklerini bursla yiyin. Bir şey daha bizim Bakırevimiz var. Bundan sonra bütün kahvaltıları orada yiyoruz, haberiniz olsun. Parası olmayanlarda Vali beyin hesabına yazdırsın. Yalnız hepiniz bir anda gitmeyin iflas ederiz. Bunu da yapmayın. Siz akıllı çocuklarsınız ne yapacağınızı bilirsiniz” diye konuştu.


“Öğrencinin cebinde parası olursa keyfi gıcır olur”


Vali Aydoğdu konuşmasının sonunda ise, “Öğrencinin cebinde parası olursa keyfi gıcırdır. Onun için Allah, cebinizden parayı hiç eksik etmesin” diye söyleyince, salonda bulunan öğrenciler hep bir ağızdan ‘amin’ dedi ve ortaya tebessüm ettiren anlar çıktı.


“Depremzede öğrenci duygulandırdı”


Burs almaya hak kazanan depremzede bir öğrencinin tüm öğrenciler adına yaptığı konuşma ise salondakileri duygulandırdı. Depremzede öğrenci, “Malatyalıyım. Depremzedeyim. Kız kardeşimi kaybettim. Duyduğumda çok şaşırdım. Açıkçası böyle bir şey olacağını düşünmüyordum. Kredi alıyorum. Başka bir yerden burs almamıştım daha önce. Beklemiyordum. Kardeşim adına da yapmak istediğim bir şeyler var. Onun adına da bu para ile bir şeyler yapacağım” ifadelerini kullandı.


Burs alan öğrencilerde kendileri için çok önemli bir gün olduğunu ifade ederek, “Bugün bizim için çok önemli bir gün oldu. Bizlere burs verdiler teşekkür ederiz. Bu burs maddi açıdan çok önemli ama bizler için manevi desteği çok çok daha önemli. Burs verilmesinde katkısı olan herkese çok çok teşekkür ederiz” dediler.


Vali Aydoğdu, konuşmasının ardından öğrencilere hesap kartlarını katılımcılar ile birlikte takdim etti.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
Bursa Gazete Manşetleri
PUAN DURUMU TÜMÜ
TAKIMOPuanAV.
1Galatasaray2875+43
2Fenerbahçe2873+50
3Trabzonspor2746+10
4Beşiktaş2846+7
5Kasımpaşa2840-2
6Başakşehir FK2839+3
7Çaykur Rizespor2839-9
8Sivasspor2838-3
9Adana Demirspor2835+4
10Antalyaspor2735+1
11Kayserispor2835-6
12Samsunspor2833-4
13Konyaspor2831-11
14MKE Ankaragücü2830-3
15Alanyaspor2730-8
16Fatih Karagümrük28290
17Hatayspor2829-7
18Gaziantep FK2728-9
19Pendikspor2826-25
20İstanbulspor2813-31